Czy można w wodzie rozpuścić antybiotyk?

Dzień dobry.Lekarz przepisał mi antybiotyk Ospamox1000. Mam problem z przełykaniem tabletek. Są to dla mnie zbyt duże tabletki i wiem że nie dam rady.Czy mogę lek rozpuscić w wodzie ?Z gory dziekuję za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Lek Ospamox jest antybiotykiem beta-laktamowym o szerokim spectrum działania. Preparat ten przepisywany jest głównie na stany zapalne zatok, zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli, płuc oraz pęcherza moczowego. Dość często jest stosowany przy eradykacji bakterii H. pylori oraz przy zapobieganiu zapaleniu wsierdzia.

Tabletki, które Pani otrzymała należałoby połknąć w całości, bez rozgryzania, ani żucia, popijając odpowiednią ilością wody. Jednakże, istnieją sytuacje, gdzie utrudnione jest połknięcie w jednej części preparatu. W takim wypadku, możliwe by było rozpuszczenie tabletki w małej ilości wody, aby lek został spożyty w całości.

W razie wątpliwości, zalecamy skonsultować się z lekarzem internistą lub farmaceutą, aby określili bezpieczny sposób, aby cała ustalona dawka mogła dostać się do organizmu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/jak-bezpiecznie-brac-antybiotyki

https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.