Czy można rozkruszać ten lek?

Witam, Nie jestem w stanie łykać tabletek - problem nerwicowy w zasadzie od dziecka. Mam przepisaną tetracyklinę. Czy mogę rozkruszyć tabletkę? Zależy mi, żeby przeprowadzić leczenie, a lekarz nie jest w stanie przepisać zamiennika - eradykacja helicobacter.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Z tego co Pani opisuje, moglibyśmy wywnioskować, że cierpi Pani na dysfagię, czyli zaburzenia połykania. Objawia się to tym, że pacjent nie jest w stanie samodzielnie połknąć tabletki w całości.

Istnieje tylko jedna grupa leków, którą można bezpiecznie dzielić. Są to preparaty, które mają wyraźnie zaznaczoną kreskę na powierzchni tabletki. Na ulotce takiego leku powinien być określony sposób podziału, by zrobić to właściwie.

Pozostałych leków nie powinno się dzielić ani rozkruszać, gdyż może to prowadzić do zmniejszenia skuteczności leczenia. Nie wiadomo bowiem, czy zostanie wchłonięta odpowiednia ilość preparatu, a także, czy nie wystąpią działania niepożądane.

Absolutnie nie powinno się dzielić leków o zmodyfikowanym uwalnianiu, tabletek i kapsułek dojelitowych oraz leków podjęzykowych, ulegających rozpadowi w jamie ustnej.

Proponujemy skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem rodzinnym w celu stwierdzenia, czy przepisany dla Pani lek można rozkruszać dla wygodniejszego połknięcia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przyjmowanie-lekow-wazne-zasady

https://portal.abczdrowie.pl/jak-prawidlowo-lykac-leki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.