Czy mogę rozkruszać tabletkę Foliku?

Dzień dobry! Mam problem z połykaniem tabletek. Jestem w ciazy, więc muszę przyjmować kwas foliowy. Doktor przepisał mi kwas foliowy folik. Wiem że to mała tabletka, ale ale mogę ją rozpuścić w wodzie albo rozkruszyć? Czy to zaszkodzi mi ? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli ma Pani problem z połykaniem tabletek, to kwas foliowy Folik można rozkruszyć i przyjąć w takiej formie. Niektórzy specjaliści są jednak zdania, iż rozkruszony lek może nie wchłonąć się tak jak powinien.

Kwas foliowy jest witaminą niezbędną dla rozwoju płodu, dlatego bardzo ważne, aby był przyjmowany regularnie w dawce zaleconej przez lekarza. Zazwyczaj tabletki są niewielkich rozmiarów. Można spróbować połknąć je na przykład wraz z pożywieniem.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania znajdzie Pani pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozkruszanie-kapsulki-z-kwasem-foliowym-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozkruszania-tabletek-kwasu-foliowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.