Czy tabletka mogła uszkodzić gardło?

Mam problem z połykaniem tabletek i często je trochę rozgryzam żeby łatwiej było połknąć. Ostatnio próbując połknąć tabletkę Sastium (sertralina) mocno mi się ona rozkruszyła i rozmoczyła i źle sobie ją przełknęłam a potem w gardle czułam dość długo bardzo mocną gorycz i pieczenie. Po kilku godzinach to osłabło ale przez jakieś 2 dni jeszcze przy przełykaniu śliny bolało mnie trochę gardło. Czy po takim złym połknięciu tabletki i jej rozpuszczeniu się gdzieś w gardle mogą być jakieś negatywne skutki później?
KOBIETA, 31 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

najprawdopodobniej objawy, które Pani odczuwała miały związek z podrażnieniem, które wystąpiło na skutek nieodpowiedniego połknięcia. Takie objawy zazwyczaj znikają samoistnie wraz z upływem czasu i nie ciągną ze sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych.

Gdyby jednak zauważyła Pani jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, to proszę konsultować się z laryngologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, który zaleci dalsze postępowanie w tej sprawie. Jeśli tabletka utknęła, to trzeba obejrzeć gardło przy pomocy endoskopu.

Inne pytania poruszające podobne tematy można znaleźć pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletka-z-magnezem-mogla-stanac-w-gardle,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-krtani-i-problemy-z-przelykiem-po-polknieciu-tabletki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ucisk-w-okolicy-krtani-po-polknieciu-tabletki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.