Czy można rozpuścić Medikinet?

Witam, mam stwierdzone ADHD, przyjmuje inne leki na inne schorzenia i medikinet na adhd, w zwykłej postaci tabletek 10mg. Jednocześnie mam problem z połykaniem tabletek, nie potrafię żadnej tabletki połknąć. Czy mogę rozpuścić medikinet pod językiem? Czy ten lek nadaje się do takiego podania i czy się wchłonie? Czy działanie będzie zauważalne?
KOBIETA, 19 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Dysfagia, bo tak nazywa się zaburzenie polegające na trudnościach z przełykaniem dotyka zaskakująco wiele osób dorosłych. Przy konieczności przyjmowania leków regularnie jest to znaczna niedogodność.

Jeśli chodzi o Medikinet, który jest stosowany w leczeniu ADHD, ważne jest, aby stosować się do zaleceń dotyczących sposobu przyjmowania leku zawartych w ulotce dołączonej do opakowania oraz zaleceń lekarza. Substancja czynna leku to metylofenidat o kontrolowanym uwalnianiu, specyfik jest projektowany tak, aby stopniowo uwalniać ją w ciągu dnia, zapewniając stabilne działanie. Rozpuszczanie tabletek pod językiem lub ich rozgryzanie może zakłócić tę kontrolowaną uwalnianość, a to z kolei wpłynie na efektywność leku oraz może powodować nieprzewidziane skutki uboczne.

Warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym, że ma Pani trudności z połykaniem tabletek. Możliwe, że lekarz będzie w stanie zaproponować alternatywną formę leku, która będzie łatwiejsza do przyjęcia, lub doradzić techniki, które mogą ułatwić połykanie tabletek. Istnieją też formy metylofenidatu dostosowane do osób, które mają problem z połykaniem, takie jak tabletki do rozgryzania lub rozpuszczania.

Zapraszam też do lektury artykułów na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-polknac-tabletke

https://portal.abczdrowie.pl/dysfagia-patogeneza-objawy-diagnostyka-leczenie

https://zywienie.abczdrowie.pl/afagia-dysfagia

Należy unikać samodzielnego modyfikowania sposobu przyjmowania przepisanych leków bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to mieć wpływ na skuteczność leczenia i bezpieczeństwo terapii. Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego znalezienia rozwiązania dla omawianego problemu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.