Jak odstawić lek na ADHD?

(medikinet) czy lek na adhd w jakiś sposób się odstawia, jeśli tak to w jaki sposób w momencie gdy biorę jedną tabletkę dziennie rano? czy można z dnia na dzień odstawić? czy można brać go próbnie przez miesiąc lub krócej i potem dłuższa przerwa? jak długo należy brać lek i czy można robić przerwy? czy jeśli wezmę tabletkę rano mogę nocą wypić trochę alkoholu? czy mogę zażywać lek bez wcześniejszych badań morfologicznych i tych na serce? (nie miałam z. tym wczensiej problemu)
KOBIETA, 22 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam Panią,

Rozumiem Pani obawy dotyczące stosowania leku Medikinet. Warto pamiętać, że każdy lek, w tym Medikinet, wymaga odpowiedzialnego stosowania i przestrzegania zaleceń lekarskich, szczególnie w kwestii dawkowania i ewentualnego odstawienia.

Odstawienie Medikinetu powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, który może zalecić stopniowe zmniejszanie dawki lub dodatkowe konsultacje, aby uniknąć nawrotu objawów ADHD lub innych niepożądanych efektów, takich jak np. depresja. Nagłe przerwanie specyfiku nie jest zalecane ze względu na możliwe skutki uboczne.

Jeśli chodzi o przerwy w przyjmowaniu leku, warto konsultować takie decyzję że specjalistą, każdy przypadek jest indywidualny i wymaga dostosowania leczenia do konkretnych potrzeb pacjenta.

W kwestii spożycia alkoholu podczas terapii Medikinetem, ogólnie zaleca się unikanie alkoholu podczas leczenia lekami działającymi na centralny układ nerwowy, ponieważ może on nasilać działania niepożądane leku, takie jak np. zaburzenia koncentracji czy senności. Każdy organizm reaguje inaczej na takie połączenie i trudno przewidzieć, jakie mogą być skutki w Pani wypadku.

Proponuję zapoznanie się z poniższym artykułami:

- https://portal.abczdrowie.pl/adhd

- https://portal.abczdrowie.pl/add

- https://portal.abczdrowie.pl/medikinet-dzialanie-wskazania-dawkowanie-i-skutki-uboczne

Przed rozpoczęciem terapii lekami zawierającymi metylofenidat, jakim jest np. Medikinet lekarz może zalecić wykonanie badań, w tym badań morfologicznych i kardiologicznych, aby upewnić się, że lek będzie bezpieczny dla pacjenta. To szczególnie ważne w przypadku, gdy istnieją dodatkowe czynniki ryzyka, jak na przykład wcześniejsze problemy z sercem.

Podsumowując, zachęcam do otwartej rozmowy z lekarzem na temat wszelkich wątpliwości i pytań, jakie ma Pani w związku z leczeniem. Specjalista będzie w stanie dostosować terapię do Pani indywidualnych potrzeb i udzielić wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania.

Mam nadzieję, że znajdzie Pani rozwiązania, które pomogą poprawić jakość życia. Życzę dużo zdrowia i pomyślności.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.