Czy Metylofenidat może dawać takie objawy?

Czy to możliwe, że metylofenidat najpierw pomagał w zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym, a potem zaczął szkodzic? Wiem, że nie stosuje się go w ocd, tylko adhd, ale przypadkiem odkryłam, ze pomaga mi zmniejszyc moje natrectwa (mam bardzo silną postac). Biorę 60mg paroksetyny i 300mg lamotryginy. Po dolączeniu MPH cos ruszyło jak nigdy w przeszlosci... Bralam-dzialalo, nie bralam-znowu sie pogarszalo. Od jakiegos czasu jakby efekt zaczal znikac, ale teraz, od tygodnia, czuje sie wrecz tragicznie (nie biore MPH juz od kilku dni, a on dziala doraznie). Wizytę mam dopiero za mies. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 39 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Panią i sytuację, w której się Pani znalazła. To może być frustrujące, kiedy początkowo pomocna terapia zaczyna tracić swoją skuteczność, a nawet przynosi negatywne skutki.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) charakteryzują się nawracającymi, niechcianymi myślami (obsesjami) i przymusowymi działaniami (kompulsjami), które osoba czuje potrzebę wykonywania w odpowiedzi na obsesję.​ ​​

Metylofenidat jest powszechnie stosowany w leczeniu ADHD i nie jest standardowym lekiem w terapii OCD. Jednak, sytuacje, kiedy pacjenci doświadczali pozytywnych zmian w objawach OCD po zastosowaniu leków nieprzewidzianych do tego celu, nie są całkowicie nieznane. Historia, którą Pani opisuje, może wynikać z wielu czynników, w tym z indywidualnej reakcji na lek. Warto jednak pamiętać, że każdy lek psychoaktywny może z czasem zmieniać swój wpływ na organizm, a także jego efektywność może ulec zmniejszeniu. Może być to zjawisko powiązane z tzw. efektem tolerancji, kiedy organizm "przyzwyczaja się" do leku i wymaga większych dawek, by osiągnąć ten sam efekt. Poza tym w OCD, które charakteryzuje się dużą różnorodnością objawów i indywidualnymi reakcjami na leczenie, znalezienie optymalnej terapii zazwyczaj jest procesem wymagającym czasu i cierpliwości.

W sytuacji, gdy metody leczenia zaczynają tracić swoją skuteczność, konieczna jest zmiana planu terapeutycznego. Współpraca z lekarzem psychiatrą oraz terapeutą specjalizującym się w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych jest kluczowa, aby dostosować terapię do aktualnych potrzeb i reakcji Pani organizmu. W leczeniu OCD często stosuje się połączenie psychoterapii, w szczególności terapii poznawczo-behawioralnej, z leczeniem farmakologicznym​. Dlatego zachęcam do kontaktu z Pani lekarzem prowadzącym nawet przed planowaną wizytą, jeśli sytuacja się pogarsza. Możliwe, że specjalista zasugeruje wcześniejsze spotkanie lub dostosuje terapię do obecnych potrzeb.

Poza tym sugerowałabym również kontakt z psychologiem i rozważenie psychoterapii. Farmakoterapia jest pomocą, która przycisza objawy do akceptowalnego poziomu, jednak to psychoterapia pozwala opanować mechanizmy, które pomogą uporać się trwale z zaburzeniami psychicznymi.

Zachęcam do lektury:

• ​​https://portal.abczdrowie.pl/medikinet-dzialanie-wskazania-dawkowanie-i-skutki-uboczne

https://portal.abczdrowie.pl/ritalin

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-obsesyjno-kompulsywne-przyczyny-rodzaje-leczenie

Pozdrawiam i życzę Pani dużo siły i wytrwałości w dążeniu do poprawy. Proszę pamiętać, że droga do zdrowia często wiąże się z próbami i błędami, ale nie należy tracić nadziei.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.