Witam serdecznie,
Rozumiem Panią i sytuację, w której się Pani znalazła. To może być frustrujące, kiedy początkowo pomocna terapia zaczyna tracić swoją skuteczność, a nawet przynosi negatywne skutki.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) charakteryzują się nawracającymi, niechcianymi myślami (obsesjami) i przymusowymi działaniami (kompulsjami), które osoba czuje potrzebę wykonywania w odpowiedzi na obsesję.
Metylofenidat jest powszechnie stosowany w leczeniu ADHD i nie jest standardowym lekiem w terapii OCD. Jednak, sytuacje, kiedy pacjenci doświadczali pozytywnych zmian w objawach OCD po zastosowaniu leków nieprzewidzianych do tego celu, nie są całkowicie nieznane. Historia, którą Pani opisuje, może wynikać z wielu czynników, w tym z indywidualnej reakcji na lek. Warto jednak pamiętać, że każdy lek psychoaktywny może z czasem zmieniać swój wpływ na organizm, a także jego efektywność może ulec zmniejszeniu. Może być to zjawisko powiązane z tzw. efektem tolerancji, kiedy organizm "przyzwyczaja się" do leku i wymaga większych dawek, by osiągnąć ten sam efekt. Poza tym w OCD, które charakteryzuje się dużą różnorodnością objawów i indywidualnymi reakcjami na leczenie, znalezienie optymalnej terapii zazwyczaj jest procesem wymagającym czasu i cierpliwości.
W sytuacji, gdy metody leczenia zaczynają tracić swoją skuteczność, konieczna jest zmiana planu terapeutycznego. Współpraca z lekarzem psychiatrą oraz terapeutą specjalizującym się w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych jest kluczowa, aby dostosować terapię do aktualnych potrzeb i reakcji Pani organizmu. W leczeniu OCD często stosuje się połączenie psychoterapii, w szczególności terapii poznawczo-behawioralnej, z leczeniem farmakologicznym. Dlatego zachęcam do kontaktu z Pani lekarzem prowadzącym nawet przed planowaną wizytą, jeśli sytuacja się pogarsza. Możliwe, że specjalista zasugeruje wcześniejsze spotkanie lub dostosuje terapię do obecnych potrzeb.
Poza tym sugerowałabym również kontakt z psychologiem i rozważenie psychoterapii. Farmakoterapia jest pomocą, która przycisza objawy do akceptowalnego poziomu, jednak to psychoterapia pozwala opanować mechanizmy, które pomogą uporać się trwale z zaburzeniami psychicznymi.
Zachęcam do lektury:
• https://portal.abczdrowie.pl/medikinet-dzialanie-wskazania-dawkowanie-i-skutki-uboczne
• https://portal.abczdrowie.pl/ritalin
• https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-obsesyjno-kompulsywne-przyczyny-rodzaje-leczenie
Pozdrawiam i życzę Pani dużo siły i wytrwałości w dążeniu do poprawy. Proszę pamiętać, że droga do zdrowia często wiąże się z próbami i błędami, ale nie należy tracić nadziei.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak złagodzić objawy nerwicy natręctw? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak się pozbyć takich natrętnych myśli? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy moje objawy mogą minąć po okresie dojrzewania? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Metody leczenia nerwicy religinej – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Czy wyjdę z depresji? – odpowiada Mgr Joanna Szlasa
- Jak leczyć fobię na punkcie czystości u 11-letniego dziecka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak pozbyć się natręctwa mysli o niezrobieniu czegoś, co może spowodować dalsze problemy? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak sobie poradzić z takimi objawami przy zaburzeniach lękowych? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Co to jest strukturyzacja w psychoterapii? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy nerwicy natręctw zawsze występują kompulsje? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka