Czy moje objawy mogą minąć po okresie dojrzewania?

Mam 18 lat a wiec ciagle dojrzewam i tutaj pojawia sie problem bo zastanawiam sie czy nie mam zaburzen obsesyjno kompulsyjnych. Mysle czy isc z tym do lekarza czy to przez dojrzewanie. Tutaj mam pytanie: czy mozliwe ze przez intensywne dojrzewanie (w sensie duze wahania hormonow itp) mozliwe jest wystepowanie takich obsesji i czy po zakonczeniu dojrzewania jak unormuje sie gospodarka hormonalna obsesje mina?

Dzień dobry,
Bardzo szkoda, że nie napisał Pan konkretnie o jakie obsesje chodzi i nie nakreślił obszerniej problemu. Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry, który wypowie się na ten temat i jeśli zajdzie taka potrzeba przepisze Panu leki z grupy SSRI. Zaburzenia psychiczne zwykle ujawniają się w okresie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości i 19 lat to wiek w którym mogą pojawić się jak najbardziej pierwsze objawy. Nie kojarzyłabym objawów zaburzenia obsesyjno - kompulsyjnego z wahaniami hormonów i nie liczyłabym na Pana miejscu na całkowitą remisję w związku unormowaniem gospodarki hormonalnej. Objawy OCD nie są typowymi dla większości nastolatków i nie są to przejawy trudności związanych z dojrzewaniem. Jeśli dolegliwości są nasilone to przejaw rozwijającego się zaburzenia a nie dojrzewania. Mam nadzieję, że wkrótce uda się Pan do lekarza i wszystko się wyjaśni.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/