Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i obsesja na punkcie wścieklizny

Witam! Cierpię na zaburzenia obsesyjno- kompulsyjne i mam obsesję na punkcie wścieklizny, szukam wszędzie możliwości zakażenia nawet jeśli takiej, która w danej sytuacji byłaby niemożliwa, staram się myśleć racjonalnie, faktami a nie fantazjami ale ciągle ukazuje mi się obraz myszy liżącej lub jedzącej bułkę, którą ja mogłem potem zjeść a co jeśli ona miała wściekliznę? Wiem, że to mało realistyczny obraz zważając na fakt, że nie byłem przecież świadkiem takiego zdarzenia, ale boję się...

W opisywanej sytuacji proponuję konsultację psychiatryczną, gdyż obecnie dostępne są skuteczne metody leczenia zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD). Pierwszym celem wizyty będzie dokładne badania i ustalenie pełnego rozpoznania. Następnie do diagnozy dopasowuje się adekwatne leczenie (farmako- i/lub psychoterapia). Warto pamiętać, że w przypadku OCD zwykle konieczne są wyższe niż w przypadku depresji dawki leków i dłuższy okres leczenia. Natomiast w przypadku odpowiedniej dozy cierpliwości i konsekwencji oraz przy właściwie dobranym leczeniu, większość pacjentów ma szanse na satysfakcjonująca poprawę.