Czy ja mam zaburzenie obsesyjno-kompulsywne?

Moja córka ma 2,5 roku i od jakiegoś czasu miewam dziwne obrazy i myśli w głowie. Na przykład dziś, gdy robiłam obiad, patrząc na nóż, „ujrzałam” obraz, że robię coś nim, mojej córeczce, w ogóle przeraża mnie to, że mogę tak myśleć, że o tym myślę, że mogłabym to zrobić, choć doskonale wiem, że bym tego nie zrobiła. Mój poprzedni „obraz w myśli” był sprzed kilku dni, gdy byłam z córką na balkonie na I piętrze, obraz dotyczył tego, jak moja córka wypada przez balkon, jakbym mogła ją zrzucić, gdy ją trzymam na ręku na balkonie. Przeraża mnie to. Zupełnie inny mój problem, to takie objawy, że np. gdy oglądam jakiś film i spodoba mi się jakaś aktorka, mam ogromną obsesję przez dłuższy czas, która polega na gromadzeniu masy informacji o tej aktorce. Kolekcjonowanie nawet 2000 zdjęć tej postaci na komputerze, wtedy w każdej wolnej chwili siedzę i przeszukuję internet, aby zdobyć jak najwięcej zdjęć, poza tym staram się ją naśladować. Szukam różnych filmików z udziałem tej osoby i czuję potrzebę obejrzenia wszystkich filmów, seriali (dosłownie wszystkiego), w których zagrała. Aktorki się zmieniają co jakiś czas, lecz ta obsesja nie dotyczy nigdy mężczyzn. Nie wiem z czego to wynika, tłumaczyłam sobie to, że może to niedojrzałość. Proszę o pomoc i z góry dziękuję. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Na podstawie przytoczonych przez Panią opisów sytuacji istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż ma Pani zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Zbieranie zdjęć i informacji na temat gwiazd show-biznesu mogą, ale nie muszą, być przykładem kompulsji. Należy zastanowić się, czy tego typu zachowania mają jakiś cel, np. zapobieganie wystąpieniu nieszczęścia i czy dzieją się niezależnie od Pani (czy odczuwa Pani przymus?).
Z kolei opisywane przez Panią sytuacje z nożem czy przebywaniem na balkonie są częstym objawem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Pani krytycyzm co do wszystkich sytuacji także potwierdzałby nasze przypuszczenia.

Proszę jednak nie traktować tej odpowiedzi jako ostatecznego rozpoznania. W celu ustalenia właściwej przyczyny Pani dolegliwości powinna Pani zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego, gdzie spokojnie porozmawia Pani z lekarzem psychiatrą. Specjalista przeprowadzi z Panią szczegółowy wywiad i ustali, gdzie leży źródło problemu.

Pozdrawiam

Witam,
objawy, które Pani opisuje mogą być spowodowane "nerwicą natręctw" - zaburzeniem obsysyjno-kompulsyjnym (OCD). Wskazana byłaby diagnostyka i psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie