Skąd się biorą zaburzenia obsesyjno - kompulsywne?

Skąd się biorą zaburzenia obsesyjno - kompulsywne ?

Oczywiście czynniki sytuacyjne mają istotny wpływa na obraz i nasielenie zaburzeń.
Objawem osiowym w takich zespołach jest lęk.
Zaburzenia wymagaja leczenia specjalistycznego, zwykle kompleksowej farmakoterapii i oddziaływań psychoterapeutycznych.
Leczenie jest trudne, istnieje skłonność do nawracania objawów.
Otoczenie w naszym kraju jest często mało tolerancyjne na ujawniane przez pacjentów zaburzenia zachowania.
Jest to szerszy problem poziomu kultury społecznej.
A podobno w dawnych wiekach byliśmy krajem znanym z tolerancji i "pomocniczości".
Pozdrawiam. JW, Poznań.