Czy to zachowanie może wynikać z zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych?

Witam moja corka 16 letnia od 3 lat choruje na zaburzenia obsesyjno kompulsywnie taka diagnoze postawil psychiatra 3 lata brala Seronil i chodzimy na psychoterapie jej objawy sa dla mnie dziwne wczesniej ciagle oddawala mocz siedziala po 3 godziny w toalecie teraz leki sa juz odstawione zostala psychoterapia ale zaczal sie inny problem znowu siedzi w toalecie po 3 godziny oddajac stolec chcialam zapytac czy to zachowanie moze byc w zwiazku z zaburzeniami obsesyjno kompulsywnymi dodam ze corka jest przebadana urologicznie gastrolologicznie i wszystko jest ok .Co moge jeszcze zrobic aby pomóc córce poniewaz jej zycie kreci sie wokół toalety na nic innego nie ma czasu.stolec oddaje po 2 razy dziennie spedzajac w toalevie kilka godzin .czy te objawy moga byc objawami zaburzen obsesyjno kompulsywnych ?

Witam. Z tego, co Pani napisała o objawach córki mogą one wynikać z zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, jednak, aby to stwierdzić należałoby skonsultować sytuację z lekarzem psychiatrą, nie ma możliwości zweryfikować tego problemu przez internet. Zastanawiam się czy córka jest w psychoterapii indywidualnej, czy może jest to psychoterapia rodzinna? Nie określiła Pani tego wprost, choć padło stwierdzenie że chodzicie na psychoterapię, stąd moje pytanie. Jeżeli jest to psychoterapia indywidualna córki moim zdaniem warto przemyśleć podjęcie równoczesne także rodzinnej. Psychoterapia rodzinna patrzy na problem z szerszej, rodzinnej perspektywy i postrzega rodzinę jako jeden, żywy organizm, a chorobę jednego członka rodziny traktuje jak chorobę jednego z narządów, co wpływa na cały organizm. Taki rodzaj pracy może pomóc członkom rodziny w zrozumieniu zaburzenia i doświadczeń córki - jest to problem, o którym Pani tutaj m.in. napisała. Może pomóc także w kwestiach relacji i komunikacji w rodzinie, wspomóc rozwinięcie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, a do takich należy sytuacja zdrowotna córki. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Małgorzata Mróz, tel. 661 033 392
e-mail m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl