Jaka terapia dla dziecka z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi?

Moja córka ma zdiagnozowane zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Od kilku lat przyjmuje leki (anafranil), które jednak niewiele pomagają. Od pewnego czasu jest na tyle silna żeby wziąć się z tą chorobą za bary i postanowiła podjąć terapię. Czy może któreś z Państwa może jakąś poradzić - czy to ma być terapia grupowa , czy może indywidualna, a może rodzinna ????. córka ma 23 lata i obecnie jej stan jest na tyle poważny że rzadko wychodzi z domu a czynność natrętne zdominowały jej życie, proszę o pomoc

Dzień dobry,

Biorąc pod uwagę rodzaj zaburzenia, jaki został zdiagnozowany u Pani córki, wydaje się, że najwłaściwsza byłaby terapia indywidualna. Powszechnie uważa się, że najwłaściwszą formą terapii w przypadku tego rodzaju zaburzeń jest terapia poznawczo-behawioralna, która w połączeniu z farmakoterapią może być skuteczna.
Można również rozważyć podjęcie terapii w nurcie psychodynamicznym, która pomóc może nie tylko w zapobiegnięciu "rozprzestrzeniania się" zaburzeń córki, ale - co wydaje się najwłaściwsze - dotrzeć do pierwotnych przyczyn ich powstania.
Byłoby jednak pożądane, by decyzję w kwestii wyboru nurtu terapii (jak i terapeuty) podjęła autonomicznie Pani córka - bo dotyczyć ona będzie świata jej wewnętrznych przeżyć.
Podczas spotkania konsultacyjnego terapeuta wybrany przez Pani córkę może również stwierdzić, że zasadne byłoby odbywanie spotkań z Panią - czy to w formie sesji "łączonych" z sesjami córki (np. raz w miesiącu), czy w formie indywidualnej konsultacji raz na jakiś czas.

Pozdrawiam.

Dzień Dobry Pani,

Prezentacja opisanych przez Panią symptomów, występujących u Pani Córki przemawiałaby za podjęciem terapii poznawczo-behawioralnej indywidualnej.

Z przesłaniem dla Pani i Córki Tego, co jest Paniom teraz potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com