Dzień dobry, Najlepiej by było, gdyby skonsultowała się Pani ze specjalistą, psychoterapeutą o wykształceniu psychologicznym. Prawdopodobnie już na pierwszej lub drugiej konsultacji będzie można w przybliżeniu ocenić jak powinien wyglądać tok leczenia (np.: czy wymaga pobytu w szpitalu), żeby było to najbardziej skuteczne i pomocne dla Pani.
Pewne ogólne zasady są takie: Jeśli waga pacjentki jest znacznie obniżona i z tego powodu jest zagrożone jej życie, to wówczas niezbędna jest hospitalizacja. Nie ma jednak sztywnych zaleceń "najpierw koniecznie hospitalizacja" wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.
Jeśli pomimo choroby Pani funkcjonuje dobrze tzn.: są objawy zaburzeń odżywiania i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, ale ma Pani wystarczająco dużo sił do działania, wówczas pobyt w szpitalu nie musi być konieczny. Jednak wszystko zależy od Pani indywidualnej sytuacji, dlatego proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty.
Częstość spotkań też zależy od nasilenia problemu. Zwykle w terapii poznawczo-behawioralnej przyjmujemy jedno spotkanie tygodniowo, jednak czasami sytuacja pacjenta wymaga dwóch spotkań w tygodniu. Czas trwania terapii może być różny w zależności od nasilenia problemów i innych okoliczności. O tym jak długo może trwać leczenie terapeuta powinien poinformować Panią na 3-4 spotkaniu.
Pozdrawiam życząc Pani, żeby udało się jak najszybciej znaleźć odpowiednią pomoc
Psychoterapia- niezależnie od nurtu- powinna być prowadzona przez specjalistę. W tym przypadku psychoterapeutę. Są jednak różne tryby pracy- zarówno całodobowy pobyt, pobyt dzienny, jak i terapia ambulatoryjna (raz w tygodniu). Zależnie od nasilenie obsesji i kompulsji, współistniejących zaburzeń i możliwości samodzielnego funkcjonowania wybiera się najlepszy na dany moment rodzaj terapii. Zachęcam do spotkania się z lekarzem i przedyskutowania możliwości w konkretnym przypadku.
Dzień dobry,
Czy konieczny jest pobyt w szpitalu? Zależy to od stopnia zagrożenia zdrowia i życia. W tej sprawie sugeruję jak najszybszy kontakt ze specjalistą. Co do terapii poznawczo-behawioralnej (TPB) to zazwyczaj stosuje się jedno spotkanie w tygodniu. Skuteczność terapii zależy od wielu czynników, ale akurat w TPB monitoruje się tę skuteczność na bieżąco, a terapeuta powinien podlegać superwizji, czyli konsultować swoją pracę z bardziej doświadczonym terapeutą z uprawnieniami superwizora.
Pozdrawiam,
Dominika Farley
http://www.tpbkrakow.com/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak częstonpowinny odbywać się spotkania z terapeutą w leczeniu nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Czym się różni terapia poznawczo-behawioralna od terapii psychodynamicznej? – odpowiada Mgr Mateusz Łukasik
- Fobia społeczna - jaka psychoterapia będzie najbardziej odpowiednia? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czym charakteryzuje się dobry psychoterapeuta? – odpowiada Mgr Łucja Fitchman
- Wybór terapii psychoanalitycznej lub terapii poznawczo-behawioralnej – odpowiada Mgr Magdalena Boniuk
- Czy terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna przy leczeniu zaburzeń erekcji? – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz
- Zdiagnozowane zaburzenia maniakalno-depresyjne oraz zaburzenia osobowościowe nieprawidłowe – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Czym się różni terapia psychodynamiczna od poznawczo-behawioralnej? – odpowiada Mgr Mateusz Łukasik
- Jaką terapią leczyć zaburzenia odżywiania? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Leczenie zaburzeń lękowych przy pomocy psychoterapii – odpowiada Mgr Marta Dziekanowska
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Terapia poznawczo-behawioralna depresji
Depresję leczy się za pomocą leków (farmakoterapii
Psychoterapia indywidualna - skuteczność i trudności w psychoterapii indywidualnej
Psychoterapię indywidualną można określić najprośc