Stosowanie terapiii behawioralnej w leczeniu zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych i zaburzeń odżywiania

Witam,jak często stosujac terapie behawiolarną w leczeniu zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych i zaburzen odzywiania należy spotykać się ze zpecjalistą? Czy wymagany jest kilkudniowy pobyt w szpitalu aby lekarze zapewnili całodobowy nadzór i sprawdzili skuteczność terapii? Przeczytałam coś podobnego i dlatego bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Dzień dobry, Najlepiej by było, gdyby skonsultowała się Pani ze specjalistą, psychoterapeutą o wykształceniu psychologicznym. Prawdopodobnie już na pierwszej lub drugiej konsultacji będzie można w przybliżeniu ocenić jak powinien wyglądać tok leczenia (np.: czy wymaga pobytu w szpitalu), żeby było to najbardziej skuteczne i pomocne dla Pani.
Pewne ogólne zasady są takie: Jeśli waga pacjentki jest znacznie obniżona i z tego powodu jest zagrożone jej życie, to wówczas niezbędna jest hospitalizacja. Nie ma jednak sztywnych zaleceń "najpierw koniecznie hospitalizacja" wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.
Jeśli pomimo choroby Pani funkcjonuje dobrze tzn.: są objawy zaburzeń odżywiania i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, ale ma Pani wystarczająco dużo sił do działania, wówczas pobyt w szpitalu nie musi być konieczny. Jednak wszystko zależy od Pani indywidualnej sytuacji, dlatego proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty.
Częstość spotkań też zależy od nasilenia problemu. Zwykle w terapii poznawczo-behawioralnej przyjmujemy jedno spotkanie tygodniowo, jednak czasami sytuacja pacjenta wymaga dwóch spotkań w tygodniu. Czas trwania terapii może być różny w zależności od nasilenia problemów i innych okoliczności. O tym jak długo może trwać leczenie terapeuta powinien poinformować Panią na 3-4 spotkaniu.
Pozdrawiam życząc Pani, żeby udało się jak najszybciej znaleźć odpowiednią pomoc

Psychoterapia- niezależnie od nurtu- powinna być prowadzona przez specjalistę. W tym przypadku psychoterapeutę. Są jednak różne tryby pracy- zarówno całodobowy pobyt, pobyt dzienny, jak i terapia ambulatoryjna (raz w tygodniu). Zależnie od nasilenie obsesji i kompulsji, współistniejących zaburzeń i możliwości samodzielnego funkcjonowania wybiera się najlepszy na dany moment rodzaj terapii. Zachęcam do spotkania się z lekarzem i przedyskutowania możliwości w konkretnym przypadku.

Dzień dobry,

Czy konieczny jest pobyt w szpitalu? Zależy to od stopnia zagrożenia zdrowia i życia. W tej sprawie sugeruję jak najszybszy kontakt ze specjalistą. Co do terapii poznawczo-behawioralnej (TPB) to zazwyczaj stosuje się jedno spotkanie w tygodniu. Skuteczność terapii zależy od wielu czynników, ale akurat w TPB monitoruje się tę skuteczność na bieżąco, a terapeuta powinien podlegać superwizji, czyli konsultować swoją pracę z bardziej doświadczonym terapeutą z uprawnieniami superwizora.

Pozdrawiam,
Dominika Farley
http://www.tpbkrakow.com/