Jaką terapią leczyć zaburzenia odżywiania?

Jaka terapia leczyc zaburzenia odzywiania.? Mieszkam na stale we Francji, bez mozliwosci konsultacji z polskim lekarzem

Szanowna Pani,

każda terapia dąży do celu, jakim jest wyjście z z.o. niemniej przy bulimii udowodniono, że częściej pomaga poznawczo-behawioralna. Najpierw trzeba jednak ustalić, czy faktycznie są to zaburzenia odżywiania oraz czy nie ma też innych zaburzeń, których wyleczenie spowoduje zanik nieprawidłowego podejścia do jedzenia.

Zaburzenia odżywiania nie są same w sobie chorobą, a objawem, metodą walki z czymś innym. Lokuje się je między nerwicą a uzależnieniem.

W Polsce pomoc na NFZ zaczyna się od lekarza ogólnego przez psychiatrę do terapeuty. Pomoc prywatna może zacząć się od razu od przejścia do terapeuty, który oceni czy nie potrzeba konsultacji z psychiatrą lub badań ogólnych.
Dietetyk jest ostatnią osobą na liście, bowiem układa dietę, do której warto dążyć, ale którą ciężko realizować, jeśli ma się zaburzenia w odżywianiu. Najważniejsze jest najpierw zmniejszenie lęku przed jedzeniem i/lub napadów objadania, to zwrotnie pomaga utrzymać dietę.

W przypadku bardzo złego stanu zdrowia najważniejsza najpierw jest regeneracja w szpitalu.

Te i inne informacje znajdzie Pani na naszej stronie. Specjalizujemy się w leczeniu zaburzeń odżywiania, służymy także terapią przez Skype.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org