Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne a zbliżenia z partnerem

cierpię na zaburzenia obsesyjno kompulsyjne. Ppotykam się z chłopakiem i nawet się nie całowaliśmy tylko przytulamy i wgl. I zawsze po spotkaniu z nim boję się że pomiędzy mną a nim mogło dojść do sexu tylko ja tego zwyczajnie nie pamiętam. I czuje coś w miesjcu intymnym boję się że to sperma i leje wodę na to miejsce intymne wczoraj jak wróciłam ze spotkania z nim to zrobiłam wieczorem i dizisaj znowu jak wstałam . Czy możliwe jest że uprawiałam z nim sex ale tego po protu nie pamiętam ?
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Nie wydaje mi się, by nie pamiętała Pani faktu, iż uprawiała Pani seks ze swoim partnerem. Bardziej prawdopodobne wydaje się to, iż nerwica natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne) sprawia, iż na bazie irracjonalnego lęku powstają u Pani myśli natrętne (obsesje), które prowokują u Pani jeszcze silniejszy strach na tle seksualnym, zmuszając niejako Panią do rozmyślań, czy przypadkiem nie uprawiała Pani seksu, nie doszło do zbliżenia, nie jest Pani w ciąży itp. Wystarczy nawet mały bodziec, by w przypadku nerwicy natręctw sprowokować natrętne myśli, które powodują nieuzasadnione zachowania (kompulsje), które mają za zadanie uchronić przed nieszczęściem (w Pani przypadku polewanie wodą miejsc intymnych). Jeżeli natręctwa i kompulsje utrudniają Pani życie, stany lękowe są coraz silniejsze, to proponuję skonsultować się ze swoim lekarzem psychiatrą i porozmawiać z nim na ten temat, a także rozważyć dalszą formę farmakoterapii (czy zmienić dawki leków, zmienić rodzaj leków itd.).
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,
osoby chorujące na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne mogą mieć cały szereg natrętnych myśli, pomysłów lub wyobrażeń, które ciągle pojawiają się w głowie i uporczywie powracają, nawet , jeśli się tego nie chce.Aby złagodzić niepokój i lęk, w odpowiedzi na nie, wykonują, często powtarzające się czynności i rytuały, mające zapobiec "nieszczęściu", którego się spodziewają. W ten sposób zapętlają się między lękowymi myślami a czynnościami je redukującymi. I powstaje błędne koło, w którym można się przestać orientować, co jest prawdą, a co nią się wydaje.
Jeśli masz zdiagnozowane OCD (Obsessive-Compulsive Disorder), to znaczy , że zrobił to profesjonalny terapeuta i warto podjąć terapię. Znajdź terapeutę poznawczo-behawioralnego, bo ten nurt psychoterapii ma świetne wyniki jeśli chodzi o OCD.
pozdrawiam
Beata Jaszczak