Czy to mogą być jakieś zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?

Witam. Od ponad 2 lat mam coś takiego, że notorycznie zbieram różne okruszki i papierki z ziemi, mebli itp. a jeśli coś takiego straci mi się z oczu lub to zgubię (chodzi o przedmiot) to potrafię się godzinami zastanawiać nad tym co się z tym stało i nie mogę przestać o tym myśleć. Często również czyszczę, zdrapuję różne plamki, kropki na ścianach itp. bo po prostu mi to przeszkadza, nie wiem skąd to się bierze. Strasznie mi to przeszkadza. Czy to już mogą być zaburzenia obsesyjno kompulsyjne? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Dzień Dobry Panu:)

Zaprezentowane symptomy wskazują na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD).

Proszę już nie czekać, wskazana jest osobista konsultacja diagnostyczna w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem leczenia psychoterapeutycznego, najlepiej w paradygmacie poznawczo-behawioralnym.

Z życzeniami dla Pana pomyślności,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam Pana,
Tak, objawy, które Pan opisuje mogą sugerować
zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia.
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są
bardzo wysokim poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś
lub unikania jakiegoś zagrożenia, jest nieustanie podtrzymywany,
bowiem próby zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej
przeraźliwy lęk.
Nieleczona nerwica natręctw cały czas postępuje
i prowadzi do nasilania się objawów lękowych
oraz pogarszania się stanu zdrowia psychicznego.
Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został właściwie
zdiagnozowany i żeby Pan rozpoczął właściwe leczenie,
odpowiednio dopasowaną psychoterapię.
Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pana
dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl