Jak dalej leczyć objawy nerwicy natręctw?

Dobry wieczór, Choruję na nerwicę natręctw i mam tiki, mój lekarz prowadzący twierdzi że to Tourette. Biorę leki. Moje dzienne dawkowanie to 30 Aribitu , 5 razy Anafranil 75 i 5 Ranofrenu. Aribit pomaga mi w natrętnych myślach i czynnościach ale blokuje wydzielanie dopaminy i przez to cały czas czuję się zmęczony, bez sił i energii. Poza tym nasiliły się leki różnego rodzaju. Chciałem zapytać co mam z tym zrobić?
MĘŻCZYZNA, 37 LAT 7 miesięcy temu

Witam Pana,

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (tzw. nerwica natręctw) należy do grupy

zaburzeń lękowych, tzw. „błędnego koła”.

Również towarzyszące im obsesyjne myśli nasycone są bardzo wysokim

poziomem lęku.

„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym, że objawy,

takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś lub unikania jakiegoś zagrożenia,

są nieustanie podtrzymywane, bowiem próby zaniechania tego rodzą jeszcze

bardziej przeraźliwy lęk.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie tylko komplikują i dezorganizują życie

ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia, hamują aktywność społeczną

i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym

całą radość życia.

Zaburzeniom tym często towarzyszy silny lęk, rozdrażnienie, napięcie psychiczne,

nieumiejętność odpoczywania.

Tiki nerwowe to zaburzenie, które najczęściej występuje wtedy, gdy są silne emocje,

zarówno negatywne jak też pozytywne oraz w stresujących sytuacjach..

Tiki są też charakterystycznymi objawami zespołu Tourette’a

Osoby z zespołem Tourette’a mogą cierpieć także na zaburzenia

obsesyjno-kompulsyjne.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji,

po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności, które doprowadziły

do opisanych zaburzeń.

Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana natrętnych

myśli budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pana dysfunkcyjnych

wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie opracować właściwą

metodę terapii.

Dlatego zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii,

która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań, w wyniku

czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie i zachowanie,

a Pan odzyska spokój, równowagę wewnętrzną, radość życia

i umiejętność konstruktywnego kontrolowania własnego życia .

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/