O czym mogą świadczyć takie problemy u 23-latki?

Dzień dobry. Mam bardzo uciążliwy dla mnie problem. Choruję na nerwicę natręctw. Opiera się to tylko na natrętnych myślach. Boję się że mogłabym kogoś zabić, zrobić krzywdę. Bardzo tego nie chcę, te myśli nie dają mi spokoju, czuję w sobie taki wolnopłynący lęk, niepokój jakby to się zaraz miało stać, wydarzyć, jakbym miała stracić nad sobą kontrolę. Na prawdę nie chcę tego zrobić, nie chciałabym nikogo skrzywdzić, nie mam takiego zamiaru. Ale czuję się tak jakbym miała zwariować, nieraz siedzę i mam natrętne myśli "A co gdyby, a co jak?" Czuję taki impuls, a nie chce nikomu nic zrobić tak jak już wspominałam. Rano jak się budzę to też właśnie z takim poczuciem lęku I niepokoju jakby się zaraz miało coś wydarzyć i tak się czuję cały czas. Tak samo mam coś takiego że jak Stoję na światłach to mam natrętną myśl "A co jakby kogoś wepchać pod auto" automatycznie lęk się nasila bo jak mogę myśleć o czymś takim ? Czuję że nie wiem kim jestem i tracę równowagę. Doprowadza mnie to do płaczu, boję się bardzo o bezpieczeństwo mojej rodziny, jak z kimś rozmawiam to cały czas się boję że zwariuje I się na kogoś rzucę, czuję takie poczucie zagrożenia mimo że tego nie chce zrobic bronię się przed tym. Czuję się niekomfortowo jak mam wyjść z domu bo cały czas mam myśl że coś się stanie że zrobię coś nieodpowiedniego. Czy ze mną jest coś nie tak? Czasem mam wrażenie że to nie nerwica tylko jakąś inną choroba psychiczna, bardzo proszę o pomoc:(
KOBIETA, 23 LAT 2 miesiące temu

Witam Panią,

Natrętne myśli, połączone z lękiem, że mogłaby Pani komuś wyrządzić krzywdę

nie są czynnikiem wyzwalającym impuls, żeby to uczynić.

Problemem jest fakt, że Pani nadaje tym myślom znaczenia i poświęca im Pani

wiele uwagi.

Objawy, które Pani opisuje wskazują na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD).

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji

po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (Nerwica natręctw, OCD) należy do grupy

zaburzeń lękowych, tzw. „błędnego koła”.

Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są bardzo wysokim poziomem lęku.

„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym, że objawy,

takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś lub unikania jakiegoś zagrożenia,

jest nieustanie podtrzymywany, bowiem próby zaniechania tego rodzą

jeszcze bardziej przeraźliwy lęk.

Natrętne myśli wzmagają też Pani napięcie, niepokój i lęki.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie tylko komplikują i dezorganizują życie

ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia, hamują aktywność społeczną

i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym

całą radość życia.

Zaburzeniom tym często towarzyszy silny lęk, rozdrażnienie, napięcie psychiczne,

nieumiejętność odpoczywania.

Nieleczone OCD cały czas postępuje i prowadzi do nasilania się

objawów lękowych oraz pogarszania się stanu zdrowia psychicznego.

Niezmiernie ważne jest, żeby Pani jak najszybciej podjęła odpowiednio

dopasowaną psychoterapię.

Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych myśli

budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani dysfunkcyjnych wzorów

postępowania i myślenia i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii,

która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań, w wyniku czego zostanie

wypracowane właściwe reagowanie i zachowanie, a Pani odzyska wewnętrzną

równowagę i umiejętność kontrolowania własnego życia i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu ze mną.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog, psychotraumatolog

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/