Jak mogę poradzić sobie z takimi natrętnymi myślami?

Witam, mam od 2 dni bardzo męczący problem. Choruję na nerwice natręctw bo tak zdiagnozował mój psychiatra rok temu. Mam 22 lata i mam natrętne myśli od 2 dni tak jak wspominałam wyżej. Boję się że mogłabym zrobić komuś krzywdę, te myśli nie dają mi spokoju i powodują u mnie niesamowicie duży lęk, niepokój że doprowadza mnie to do płaczu. Dzisiaj zaczęłam mieć myśli przeciwne z moimi uczuciami typu "A może byłoby lepiej jak bym coś zrobiła?" Nie chcę nikomu zrobić krzywdy, to wywołuje u mnie niepokój i bardzo źle się z tym czuję :( nie czuję się sobą czuję się jakbym była jakąś mordercą przez te myśli :( próbowałam je odpędzić ale się nie da. Cały czas się boję że mogłabym coś komuś zrobić i mam myśli że co jeśli ja na prawdę chcę mimo temu że ja bym nie chciała nic zrobić? Nie wiem co mam robić a wiem że na psychoterapię się pewnie czeka 2 lata :( nie jestem w stanie normalnie funkcjonować :(
KOBIETA, 23 LAT 2 miesiące temu

Witam Panią,

Natrętne myśli, połączone z lękiem, że mogłaby Pani komuś wyrządzić krzywdę

nie są czynnikiem wyzwalającym impuls, żeby to uczynić.

Problemem jest fakt, że Pani nadaje tym myślom znaczenia i poświęca im Pani

wiele uwagi.

Objawy, które Pani opisuje wskazują na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD).

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji

po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni

Pani życia.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (Nerwica natręctw, OCD) należy do grupy

zaburzeń lękowych, tzw. „błędnego koła”.

Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są bardzo wysokim

poziomem lęku.

„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym, że objawy,

takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś lub unikania jakiegoś zagrożenia,

jest nieustanie podtrzymywany, bowiem próby zaniechania tego rodzą

jeszcze bardziej przeraźliwy lęk.

Natrętne myśli wzmagają też Pani napięcie, niepokój i lęki.

Nieleczona nerwica natręctw cały czas postępuje i prowadzi do nasilania się

objawów lękowych oraz pogarszania się stanu zdrowia psychicznego.

Niezmiernie ważne jest, żeby Pani jak najszybciej podjęła odpowiednio

dopasowaną psychoterapię.

Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych myśli

budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani dysfunkcyjnych wzorów

postępowania i myślenia i na tej podstawie opracować właściwą

metodę terapii.

Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii,

która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań, w wyniku czego zostanie

wypracowane właściwe reagowanie i zachowanie, a Pani odzyska wewnętrzną

równowagę i umiejętność kontrolowania własnego życia i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu ze mną.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog, psychotraumatolog

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/