Czy trzeba bać się lunatykowania?

Już chyba 4 raz zadaje te pytanie i mam nadzieję, że dostane w końcu odpowiedź. Od dwóch tygodni mam takie myśli, że zacznę lunatykować i w trakcie snu zrobię komuś krzywdę, przez co bardzo się boje chodzić wcześnie spać i ogólnie zasypiać (nigdy wcześniej nie lunatykowałem), ale jakoś pewnego dnia zacząłem o tym czytać, że ktoś kogoś zabił we śnie i pomyślałem, że to może mi się stać i ja zacznę lunatykować i niestety te myśli zostały u mnie w głowie. Najbardziej przed snem mam te myśli, przez co chodzę spać 4-5. Mam również nerwice natręctw (lekarz mi tego nie stwierdził, ale te powtarzające się czynności i te objawy się zgadzają, po mimo to nigdy jakoś nie miałem takich myśli, że zrobię komuś krzywdę zwłaszcza we śnie, tylko wiadomo czasami się pojawiały takie myśli "co by było gdybym komuś coś zrobił" jednak to było tylko chwilowe, potem o tym zapominałem. Jak mówiłem o tym znajomym i rodzicom to mnie uspokajali, żebym przestał mieć takie myśli i żebym się nie zadręczał tym bo to jest tylko u mnie w głowie i same myśli nie sprawią, że tak będzie, tym bardziej, że nigdy nie lunatykowałem, jednak ja jestem taki wrażliwy i wymyślający sobie choroby, że nie jest tak łatwo wyrzucić te złe myśli z siebie. Słyszałem też, że z biologicznego punktu widzenia lunatyk nie jest w stanie podnieść czegoś ciężkiego i komuś coś zrobić. Dlatego bardzo proszę o odpowiedź czy to jest prawdą i czy same myśli o tym, że będę lunatykował sprawią, że tak będzie i czy to znaczy, że ja jestem jakimś psychopatą czy co. Mam nadzieję, że w końcu dostanę jakąś jasną odpowiedź, oprócz takiej, żebym poszedł do psychologa czy psychiatry, ponieważ bardzo mi na tym zależy, żebym mógł normalnie funkcjonować, a nie zadręczać się takimi myślami, co mnie naprawdę przytłacza. Z góry Dziękuję. Pozdrawiam Mężczyzna lat 17 (za miesiąc 18)

Witam Pana,

Natrętne myśli, połączone z lękiem, że mógłby Pan komuś wyrządzić

krzywdę nie są czynnikiem wyzwalającym impuls, żeby to uczynić.

Problemem jest fakt, że Pan nadaje tym myślom znaczenia

i poświęca im Pan wiele uwagi.

Objawy, które Pan opisuje wskazują na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej

konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom

i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia.

Nerwica natręctw (OCD) należy do grupy zaburzeń lękowych,

tzw. „błędnego koła”.

Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są bardzo wysokim

poziomem lęku.

„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym, że objawy,

takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś lub unikania jakiegoś

zagrożenia, (w tym przypadku snu), jest nieustanie podtrzymywany,

bowiem próby zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej

przeraźliwy lęk.

Natrętne myśli też wzmagają Pana napięcie, niepokój i lęki.

Nieleczona nerwica natręctw cały czas postępuje i prowadzi

do nasilania się objawów lękowych oraz pogarszania się stanu

zdrowia psychicznego.

Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został właściwie zdiagnozowany

i żeby Pan rozpoczął właściwe leczenie, odpowiednio dopasowaną psychoterapię.

Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana natrętnych

myśli budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pana

dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie

opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.

która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań

w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe

reagowanie i zachowanie, a Pan odzyska

równowagę wewnętrzną i umiejętność

kontrolowania własnego życia .

Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,

to zapraszam do kontaktu ze mną.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/