Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i zachowanie wobec dziecka

Witam choruje na ZOK od 4 lat odkąd urodziłam dziecko zaraz po porodzie dopadly mnie myśli ze moge skrzywdzić swojego synka u nie rozumiałam mojego samopoczucia poniewaz kochałam i kocham nad życie ale tez miałam takie momenty ze lapalam go za nosek tak jakbym chciała sobie udowodnić ze nie jestem w stanie go skrzywdzić mam pytanie czy takie zachowanie jest niebezpieczne?

Dzień dobry,

Najlepiej jak podejmie się Pani leczenia.
Proszę udać się do psychoterapeuty i/lub lekarza psychiatry, którzy wyłącznie w kontakcie osobistym mogą zaproponować odpowiednią formę leczenia (psychoterapia i/lub farmakoterapia). Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ (np.: PZP) lub prywatnie.

Witam,
samo zachowanie nie jest niebezpieczne natomiast ważne jest to, że się pani tym niepokoi i martwi własnymi myślami. Sugeruje skonsultowanie się z psychoterapeutą i ewentualne podjęcie własnej terapii. Polecam szczególnie podejście poznawczo-behawioralne, myślę, że będzie dla pani bardzo pomocne.

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl

Tego typu myślenie-strach przed skrzywdzeniem swojego dziecka-jest u matek (szczególnie tuż po porodzie) dość częsty. Jednakże jego zbyt duże nasilenie może utrudniać codzienne funkcjonowanie i budowanie więzi między matką a dzieckiem. Skoro niepokoją Panią te myśli, uważa je za natrętne i przeszkadzające - jest to znak, że przydatnym może się okazać podjęcie terapii. Proponuję zgłosić się do terapeuty poznawczo-behawioralnego, gdyż praca nad natręctwami w tym nurcie terapeutycznym jest szczególnie skuteczna. Pozdrawiam