Dzień dobry,
W moim poczuciu bardzo przeżywa Pani obecne trudności. Zachęcam jednak do zachowania spokoju, gdyż może Pani sobie w dosyć prosty sposób pomóc. Niezbędna będzie pomoc psychologa psychoterapeuty o charakterze psychoedukacyjno - wspierającym lub terapeutycznym ( najprawdopodobniej). Potrzebuje Pani na ten moment sporo wsparcia, ale także psychoedukacji i oddziaływań terapeutycznych. Na podstawie opisanych objawów nie mogę postawić diagnozy, lecz mogę sugerować kilka hipotez. W ostatnim czasie chyba sporo działo się w Pani życiu i jestem ciekawa, czy była to tylko spora dawka stresu przed egzaminem czy też wydarzyło się coś negatywnego. Stres i negatywne przeżycia mogą prowadzić do objawów (np. depresja reaktywna), ale bardzo często czynniki te stanowią jedynie ich wyzwalacze (zaburzenie i tak najprawdopodobniej by się ujawniło a doszło do tego w tym momencie pod wpływem stresu).
Zastanawia mnie Pani problem z oddychaniem, gdyż opisany objaw przypomina odmianę nerwicy natręctw (zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne inaczej, skrót OCD). Natręctwo to z definicji obsesja (natrętne myśli związane z lękiem) plus kompulsja (czynność, rytuał mający neutralizować obsesje i lęk). Niektóre osoby z tym zaburzeniem kompulsyjnie kontrolują procesy fizjologiczne mające w swej naturze charakter automatyczny np. mruganie (wydaje im się, że robią to za często), oddychanie (wydaje im się, że muszą kontrolować ten proces by sprawnie przebiegał). Obsesja polega w tym przypadku na natrętnym myśleniu np. o mruganiu lub oddychaniu a kompulsja na sprawdzaniu, kontroli tych automatycznych procesów. Nie mogę u Pani oczywiście sugerować tego zaburzenia, gdyż na podstawie jednego objawu i braku obszerniejszego wywiadu jest to nie możliwe. Chciałam tylko pokazać Pani pewien mechanizm tego objawu i to, że są pacjenci zmagający się z tego typu problemem. Polecam Pani książkę "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" autorstwa Jon Hershfield, Tom Corboy, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego ( tu rozdział 14 - OCD związane z nadmierną świadomością). Podręcznik dedykowany dla pacjentów napisany bardzo prostym językiem i z praktycznymi ćwiczeniami do wykonania w domu jako forma autoterapii. W książce tej opisane są w każdym rozdziale inne odmiany OCD wraz z przykładami i ćwiczeniami.
Podsumowując niezbędna jest pomoc specjalisty a opisane objawy mogą świadczyć np. o początkach depresji, reakcji na nadmiar stresu, początkach nerwicy natręctw lub innego zaburzenia z grupy zaburzeń lękowych. Należy pamiętać o tym, że może to być tylko reakcja na stres lub przejściowe obniżenie nastroju oraz że podczas terapii leczy się objawy z którymi zmaga się dana osoba a nadanie im nazwy np. depresja, nerwica itp. ma drugorzędne znaczenie. Polecam terapię w nurcie poznawczo - behawioralnym lub psychodynamicznym (ważne żeby terapeuta korzystał także z podejścia pozn. - behawioralnego lub pracował w znacznej mierze integracyjnie). Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy nerwica depresyjna to to samo co nerwica natręctw? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy nerwicy natręctw zawsze występują kompulsje? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Jak sobie poradzić z takimi objawami przy zaburzeniach lękowych? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Jak skutecznie leczyć nerwicę natręctw u 38-latka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Uporczywe myślenie o ślinie a nerwica lękowa – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Jak się pozbyć takich natrętnych myśli? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Natręctwa, kompulsje i napięcie u dorosłego – odpowiada Mgr Ewelina Balcerowska-Mróz
- Jak rozpoznać nerwicę natręctw? – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Czy taka dolegliwość to nerwica natręctw? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Jak złagodzić objawy nerwicy natręctw? – odpowiada Mgr Kamila Drozd