Czy poniższe objawy wskazują na nerwicę?

Dzień Dobry. Od kilku dni co kilka sekund muszę wziąć wdech, albo wymuszam ziewanie. Gdy próbuje tego nie robić to czuję że brak mi powietrza. Albo sobie to wmawiaj. Z jakiegoś powodu nie mogę poprostu o tym nie myśleć. Dochodzi do tego jeszcze ból, może nie silny Ale lekki , powodujący dyskomfort i uczucie nacisku, pod prawym żebrem. Rozważałam czy może być to nerwica, jest to możliwe ponieważ często się stresuje A kiedy mam się wydrzeć na kogoś to brak mi powietrza. Dochodzi do tego oprócz żebra dochodzi okropne samopoczucie. Czuję się nieszczęśliwa, jestem zdemotywowana, nie chce mi się ćwiczyć ani trenować co zawsze kochałam. Nie mam na to siły . Pamiętam że problem z niechęcią do życia mam od 2 miesięcy, kiedy bardzo stresowałam się przed egzaminem. Naprawdę nie wiem co się ze mną dzieje. Błagam o pomoc :(

Dzień dobry,
W moim poczuciu bardzo przeżywa Pani obecne trudności. Zachęcam jednak do zachowania spokoju, gdyż może Pani sobie w dosyć prosty sposób pomóc. Niezbędna będzie pomoc psychologa psychoterapeuty o charakterze psychoedukacyjno - wspierającym lub terapeutycznym ( najprawdopodobniej). Potrzebuje Pani na ten moment sporo wsparcia, ale także psychoedukacji i oddziaływań terapeutycznych. Na podstawie opisanych objawów nie mogę postawić diagnozy, lecz mogę sugerować kilka hipotez. W ostatnim czasie chyba sporo działo się w Pani życiu i jestem ciekawa, czy była to tylko spora dawka stresu przed egzaminem czy też wydarzyło się coś negatywnego. Stres i negatywne przeżycia mogą prowadzić do objawów (np. depresja reaktywna), ale bardzo często czynniki te stanowią jedynie ich wyzwalacze (zaburzenie i tak najprawdopodobniej by się ujawniło a doszło do tego w tym momencie pod wpływem stresu).
Zastanawia mnie Pani problem z oddychaniem, gdyż opisany objaw przypomina odmianę nerwicy natręctw (zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne inaczej, skrót OCD). Natręctwo to z definicji obsesja (natrętne myśli związane z lękiem) plus kompulsja (czynność, rytuał mający neutralizować obsesje i lęk). Niektóre osoby z tym zaburzeniem kompulsyjnie kontrolują procesy fizjologiczne mające w swej naturze charakter automatyczny np. mruganie (wydaje im się, że robią to za często), oddychanie (wydaje im się, że muszą kontrolować ten proces by sprawnie przebiegał). Obsesja polega w tym przypadku na natrętnym myśleniu np. o mruganiu lub oddychaniu a kompulsja na sprawdzaniu, kontroli tych automatycznych procesów. Nie mogę u Pani oczywiście sugerować tego zaburzenia, gdyż na podstawie jednego objawu i braku obszerniejszego wywiadu jest to nie możliwe. Chciałam tylko pokazać Pani pewien mechanizm tego objawu i to, że są pacjenci zmagający się z tego typu problemem. Polecam Pani książkę "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" autorstwa Jon Hershfield, Tom Corboy, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego ( tu rozdział 14 - OCD związane z nadmierną świadomością). Podręcznik dedykowany dla pacjentów napisany bardzo prostym językiem i z praktycznymi ćwiczeniami do wykonania w domu jako forma autoterapii. W książce tej opisane są w każdym rozdziale inne odmiany OCD wraz z przykładami i ćwiczeniami.
Podsumowując niezbędna jest pomoc specjalisty a opisane objawy mogą świadczyć np. o początkach depresji, reakcji na nadmiar stresu, początkach nerwicy natręctw lub innego zaburzenia z grupy zaburzeń lękowych. Należy pamiętać o tym, że może to być tylko reakcja na stres lub przejściowe obniżenie nastroju oraz że podczas terapii leczy się objawy z którymi zmaga się dana osoba a nadanie im nazwy np. depresja, nerwica itp. ma drugorzędne znaczenie. Polecam terapię w nurcie poznawczo - behawioralnym lub psychodynamicznym (ważne żeby terapeuta korzystał także z podejścia pozn. - behawioralnego lub pracował w znacznej mierze integracyjnie). Pozdrawiam serdecznie