Jak leczyć ADHD w dorosłym życiu?

Dzień dobry. Od roku mam diagnoze ADHD, od miesiąca lecze. Dostałam medykinet ssi lamilept cital. Generalnie mega mi cisnienie od tego skacze i odstawiłam. Czy concetra jest tym samym co medykinet ? Jakie są jeszcze inne leki/grupy leków ktróre faktycznie pomogą na problemy z pamięcia,koncentracja ogólnie ADHD? Brałam nootropoli ale rok temu lekarz powiedział ze to placebo. Z góry bardzo dziękuje za pomoc ! Pozdrawiam cieplutko:)

Dzień dobry, leczenie ADHD w dorosłym życiu może być skomplikowane i wymaga indywidualnego podejścia. ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) może wpływać na różne aspekty życia, takie jak koncentracja, pamięć i organizacja. Leki stymulujące, takie jak metylofenidat (Medikinet) , (Concerta), są często stosowane w leczeniu ADHD. Concerta i Medikinet mają podobne działanie, ale różnią się w formie uwalniania i czasem działania. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu doboru odpowiedniego leku i dawki. Jeśli leki stymulujące powodują niepożądane skutki uboczne, istnieją również leki niezawierające stymulantów, takie jak atomoksetyna (Strattera), która może być skuteczna w leczeniu objawów ADHD. Lamilept i Cital, które Pani otrzymała, są lekami przeciwdepresyjnymi i stabilizatorami nastroju, które mogą być stosowane w leczeniu współwystępujących zaburzeń, takich jak depresja czy lęki, ale mogą nie działać bezpośrednio na objawy ADHD. Warto omówić z lekarzem możliwość wprowadzenia innych leków specyficznych dla ADHD lub dostosowanie obecnych dawek, aby zmniejszyć niepożądane skutki uboczne, takie jak skoki ciśnienia. Nootropiki, takie jak nootropil, są czasami stosowane w celu poprawy funkcji poznawczych, ale ich skuteczność w leczeniu ADHD jest wciąż przedmiotem dyskusji. Terapia behawioralna i psychoterapia mogą również być pomocne w zarządzaniu objawami ADHD. Techniki zarządzania czasem, organizacji, planowania oraz strategie radzenia sobie ze stresem mogą znacząco poprawić codzienne funkcjonowanie. Regularne konsultacje z psychologiem lub terapeutą specjalizującym się w ADHD mogą pomóc w opracowaniu indywidualnych strategii zarządzania objawami. Proszę pamiętać, że leczenie ADHD wymaga cierpliwości i regularnej współpracy z lekarzem, aby znaleźć najbardziej efektywne i tolerowane metody leczenia. Ważne jest również dbanie o zdrowy styl życia, w tym regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę i odpowiednią ilość snu, które mogą wspierać ogólne samopoczucie i zdolność do radzenia sobie z objawami ADHD.