Dlaczego leki przestały na mnie działać?

Od ponad miesiąca biorę medikinet. W dzień kiedy pracuję, biorę medikinet CR 20mg, a w weekendy jak potrzebuję coś zrobić medikinet 10mg (ten zwykły, nie cr). W ostatnich dniach te same dawki leków już nie działają. Z czego to moze wyniknąć? Czy warto zrobić przerwę w braniu leku? Czy to może być uodpornienie się organizmu na lek?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Medikinet zawiera w swoim składzie substancję czynną metylofenidat, na którą organizm może nabyć tolerancję. W takim przypadku działanie leku zostaje często osłabione i konieczne jest wtedy zazwyczaj zwiększenie dawki. W związku z odczuwaniem gorszej skuteczności Medikinetu, powinien się Pan zgłosić do swojego lekarza prowadzącego, w celu zmiany sposobu leczenia. Nie zaleca się samodzielnego przerywania terapii ani przyjmowania większej ilości tabletek.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ritalin

https://portal.abczdrowie.pl/chorzy-na-adhd-apeluja-do-ministerstwa-zdrowia-leki-kosztuja-krocie-i-nie-sa-refundowane

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.