Czy można zapalenie wyrostka leczyć bez operacji?

Dzień dobry, 28,06.2021 byłem hospitalizowany na oddziale chirurgi z rozpoznaniem nacieku okołowyrostkowego z ropniem okołokątniczym ,po trzech miesiącach z takimi samymi objawami zgłosiłem się na SOR rozpoznanie naciek okołowyrostkowy przepisano mi antybiotyki metronidazol i cipronex ,,po upływie czterech miesięcy 09.01.2022 te same objawy i wizyta na SORZE rozpoznanie naciek okołowyrostkowy i antybiotykoterapia w domu metronidazol i cipronex ,na początku grudnia 2022 znowu ostry ból brzucha z prawej strony wizyta na SORZE i znowu antybiotyki metronidazol i proxacin . Za każdym razem w wyżej wynienionych wizytach na SORZE w badaniach USG widoczny obraz nacieku i podwyższone CRP w badaniach krwi. W chwili obecnej bóle minęły czuję tylko lekkie podłkuwanie sporadycznie w prawym dolnym podbrzuszu. Jeśli stwierdzono ostre zapalenie wyrostka to dlaczego nie został on usunięty tylko za każdym razem jestem leczony antybiotykami i czy w ogóle możliwe jest wyleczenie tego beż operacji?

Podejście do wycięcia wyrostka robaczkowego po leczeniu zachowawczym nacieku okołowyrostkowego zmieniało się na przestrzeni lat.

25-30 lat temu po kilkumiesięcznym (2-3) leczeniu antybiotykiem wykonywano standardowo appendektomię. Potem pojawiły się prace naukowe z badań wieloośrodkowych, że statystycznie częstość nawrotów ostrego zapalenia wyrostka po wyleczeniu nacieku w porównaniu do populacji zdrowej była podobna i w części ośrodków rezygnowano ze standardowego postępowania operacujnego.

Moim zdaniem w Pana przypadku (ponieważ sytuacja się powtarza) trzeba w trybie planowym usunąć chirurgicznie wyrostek robaczkowy. Pobyt szpitalny przewidywany: 4 dni wliczając dzień operacji.