Czy stan zdrowia po usunięciu wyrostka robaczkowego się jeszcze poprawi?

Witam Mój bliski w Lipcu miał operacje w wyniku ataku wyrostka robaczkowego przeszedł Appendektomia klasyczną w 5 dobie wypisano go do domu i dano antybiotyk Proxacin 500 bo był naciek z kątnicy na wyrostek (opakowanie ) pani w aptece zapominała dodać osłonę był brany bez niej po pięciu dniach od wypisu pojawiła się biegunka i uczucie gniecenia po posiłku poszedł i poszedł tato do lekarza POZ dał Enterol 250 i leki na refluks Panprazox 20 oraz zlecono badanie krwi pod kontem CRP wyszedł stan zapalny oraz były bardzo śmierdzące gazy i ponowna wizyta w szpitalu wyszło coś z kątnicą oraz wykonano Kolonoskopie i zastosowano antybiotyk w szpitalu a do domu dano ten sam co w cześniej Proxacin 500 (opakowanie) po Kolonoskopii podejrzenie Crohna wypisano do domu dalej utrzymywała się biegunka i dyskomfort po jedzeniu potem wezwaliśmy pogotowie bo był silny ból w szpitalu zrobili operacje jelita cienkiego usunięto 100 cm zmieniono chorobowo jelita i wykonano treitzę zespoleniem ręcznym oraz ponad trzy tygodnie żywienie pozajelitowe oraz w karcie napisano zespół porażenny jelita do domu przepisano : Mesopral na czczo 1x Imuran 50 mg oraz Triticco 75 CR 1/3 problem z paleniem papierosów oraz 3x na dobę Poltram 50 (w razie bólu) oraz Nutridrink Repair 12x1 oraz pas podtymujący na brzuch na miesiąc Moje pytanie kończące brzmi bo tato przed zabiegiem ważył ponad 70 i wzrost 172 teraz aktualnie waży 52 kg nie ma ochoty jeść ma wizytę u gastrologa pod koniec roku bo chce poczekać lekarz na efekty leczenia lekami przepisanymi do domu Mama mówi ciągle byś co zjadł a tata mówi nie mam chęci Mam pytanie czy to się kiedyś poprawi i co państwo radzą robić nam dalej Pozdrawiam zmartwiony taty stanem Syn.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego jest zabiegiem dość powszechnie wykonywanym, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Jest to zabieg niezbędny do przeprowadzenia, kiedy rozwinie się stan zapalny wyrostka robaczkowego.

Jak każda ingerencja chirurgiczna, zabieg ten niesie za sobą pewne ryzyko komplikacji. Z tego co Pan opisuje, to Pański tata przeszedł operację metodą klasyczną (appendektomia), która obarczona jest większym ryzykiem powikłań niż metoda laparoskopowa.

Kolejna niespodziewana operacja po usunięciu wyrostka spowodowała dodatkowe obciążenie dla organizmu Pana taty. Efektem jest brak apetytu i znaczna utrata wagi, a co za tym idzie znaczny dyskomfort fizyczny i psychiczny.

Należało by zachęcić tatę na wcześniejszą wizytę u gastrologa, żeby ocenił, czy dotychczasowe leczenie – farmakoterapia jest wystarczająca i skuteczna. Dodatkowo proponujemy konsultację z dietetykiem klinicznym, który poznawszy historię choroby rozpisze tacie odpowiednią dietę. Ułożony przez specjalistę dzienny plan posiłków dostosowany do potrzeb taty poskutkuje poprawą apetytu oraz kondycji psychicznej i fizycznej.

Zachęcamy, aby zapoznać się z artykułami, gdzie znajdzie Pan więcej informacji na dany temat:

https://portal.abczdrowie.pl/usuniecie-wyrostka-robaczkowego-appendektomia

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-po-operacji-wyrostka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.