Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy można zrezygnować z przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, wzięłam pierwszą tabletkę Novynette w 3 dniu okresu, gdyż nie mogłam znaleźć recepty. Moje pytanie brzmi następująco, czy mam wybrać opakowanie do końca, czy te 2 tabletki co powinnam przyjąć 1 i 2 dniu okresu ominąć? Czy mogę nie robić 7-dniowej przerwy i zacząć brać kolejne opakowanie?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Witam serdecznie!
Na podstawie Pani opisu wnioskuję, iż jest to Pani pierwsze opakowanie tabletek. Jeśli tak, w obecnej sytuacji należy kontynuować przyjmowanie tabletek wg zasady 1 tabletka dziennie. Przy pierwszym opakowaniu dopuszczalne jest przyjęcie pierwszej tabletki do 5 dnia cyklu, z tym że wskazane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez pierwszych 7 dni.
Jeśli jest to Pani kolejne opakowanie, musi zdawać sobie sprawę z zaistniałego ryzyka ciąży. W podobnych sytuacjach zalecane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez 7 dni oraz kontrole wykonanie testu po 14 dniach od zbliżenia.
Przestrzegam przed jednorazowym przyjmowaniem 2 zaległych tabletek. Takie postępowanie może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych preparatu.
Jeżeli zależy Pani na przesunięciu krwawienia, może Pani przyjąć dwa opakowania pod rząd, bez wykonywania 7-dniowej przerwy. Nie ma do tego jednak innych medycznych wskazań.
Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy