Czy można zrobić tatuaż miesiąc przed planowaną ciążą?

chciałam się dowiedzieć czy można zrobić tatuaż miesiąc przed planowaną ciążą czy nie zagrozi to dla dziecka

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Radziłabym wstrzymać się z tą decyzja do czasu po porodzie, ponieważ po pierwsze jeśli tatuaż wykonany został w niehigienicznych warunkach, istnieje ryzyko zarażenia się wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, a nawet HIV ( co stanowi poważne zagrożenie dla płodu). Po drugie w czasie ciąży kobiety zwykle przybierają na wadze. Po schudnięciu tatuaż zrobiony przed porodem zazwyczaj zmienia się i wygląda nieestetycznie. Pozdrawiam