Czy muszę mieć usuniętą macicę w wieku 37 lat?

Witam nie wiem już co robić. Mam mięśniaka macicy ok 7 cm. Powoduje bardzo obfite krwawienia a wręcz krwotoki. Wspomagam się exacyl plus cyclonamine. Wcześniej mialam systemem mirena ale się nie sprawdzil. Miesiączki po 10 12 dni co trzy tyg. Czy jedynym rozwiązaniem jest wycięcie macicy? Obawiam się tego zabiegu. Mam 37lat. Boję się dostawać okres że się wykrwawie. Jak długi jest czas rekonwalescencji po zabiegu. Oraz czy brak samej macicy wplywa na jakość życia i czy w jakikolwiek sposób wplywa to na życie intymne. Dziękuję za odpowiedź

Trudno odpowiedzieć twierdząco na takie pytanie.

Jeżeli to mięśniak to nie on krwawi a raczej endometrium (czyli błona śluzowa macicy). Istnieją różne leki hamujące cykliczny rozrost endometrium i prowadzą do ustania miesiączkowania. Przykładem (jednym z wielu) może być terapia hormonalna samym progestagenem. Niestety nie wiem czy farmakoterapia w Pani przypadku zadziała.

Jeżeli w ogóle konieczny jest zabieg, to może udałoby się usunąć "mięśniaka" zabiegiem mniej inwazyjnym (bez wycinania całej macicy). Istnieje wiele metod zabiegowych leczenia mięśniaków. Ponieważ jest Pani młodą kobietą, prawdopodobnie zostało Pani jeszcze wiele lat do menopauzy. Mięśniaki zwykle rosną do tego czasu a potem same się kurczą i zanikają. Bardzo rzadko może zdarzyć się sytuacja, że takie krwawienie powoduje coś innego a nie mięśniak. Tu wskazówką w rozpoznaniu może być historia obrazów USG (jak długo rośnie?, jak szybko? jak jest unaczyniony). A może to w ogóle nie jest mięśniak tylko np. polip endometrium? Ten łatwo mozna by wyleczyć drobnym zabiegiem. Dobrej jakości badanie USG oraz Pani profil hormonalny też mogą coś podpowiedzieć.

Najlepiej zasięgnąć w tak ważnych sprawach II i III opinii. Jeżeli bedzie Pani zasiegać takich opini, to zawsze proszę zabrać ze sobą i pokazać wszystkie badania, które wcześniej pani robiła, szczególnie obrazowe (USG).

Jest też dość prawdopodobne, że Pani lekarz wcale nie miał na myśli nieuchronności wycięcia macicy, tylko wspomniał o tym, jako o ewentualnej ostateczności. Zwykle pacjenci są bardzo zdenerwowani i wystraszeni, więc zapamietują jedynie część infomacji przekazanych przez lekarza. Dlatego na tak ważne rozmowy warto pójść w towarzystwie np. męża. Dwie osoby zapamiętaję wiecej niz jedna.

Co do jakości życia bez macicy. Po pierwsze i najważniejsze czy ma Pani dzieci i chce Pani jeszcze rodzić?

Po drugie, to słusznie Pani podejrzewa, u niektórych (na szczęście nie u wszystkich) kobiet brak macicy wpływa na jakość odczuwania satysfakcji ze współżycia (słabszy lub całkowity brak orgazmu). Proszę poczytać strony w internecie na temat "jak się żyje po histerektomii". Co do ryzyka wykrwawienia się, to wystarczy sprawdzać regularnie morfologię krwi. Hemoglobina (HGB) i Hematokryt (HTC) - odpowiedzą czy się Pani anemizuje.

Robert Kulik, androlog kliniczny, ginekolog

Wazektomia ZdrOva

https://wazektomia.warszawa.pl

https://wazektomia.net.pl