Czy muszę odstawić antykoncepcję przed zabiegiem kolana?

Przyjmuję antykoncepcję vibin mini, a 8 lipca tego roku mam operację kolana (osteotomię), po której przez 30 dni będę przyjmować zastrzyki przeciwzakrzepowe w brzuch. Chciałam się dowiedzieć czy muszę przestać przyjmować antykoncepcję na ten czas i jeśli tak, to jaki czas przed operacją powinnam to zrobić oraz jaki czas po operacji będę mogła do niej wrócić.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdania na temat konieczności odstawienia doustnej antykoncepcji hormonalnej przed zabiegiem są podzielone. Być może zależy to od rodzaju zabiegu oraz okresu rekonwalescencji.

Zdaniem naszych ekspertów z zakresu ortopedii, w przypadku artroskopii kolana nie ma potrzeby przerywania antykoncepcji hormonalnej. Z kolei nasz chirurg radzi, aby skonsultować z lekarzem konieczność stosowania tabletek antykoncepcyjnych w tym okresie.

Tabletki antykoncepcyjne zwiększają bowiem ryzyko wystąpienia zakrzepicy – zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi kolejny czynnik, czyli operacja oraz unieruchomienie. Proszę więc porozmawiać z lekarzem na ten temat. Zaleci on Pani dokładne postępowanie.

Podobne pytania znaleźć można pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/koniecznosc-odstawienia-tabletek-antykoncepcyjnych-przed-operacja,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/artroskopia-kolana-a-antykoncepcja-hormonalna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witam-16-maja-mam-artroskopie-skolana-z-powodu-bocznego-przyparcia-rzepki-biore-regularnie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.