Czy muszę wymienić wkładkę antykoncepcyjną?

Dzień dobry mam takie nie typowe pytanie mam założona wkładkę mirene jest to moja druga wkładka i w tamtym roku minęło już 5 lat od założenia. Poszłam do lekarza żeby wymienic a on powiedział że teraz Mirena jest ważna 8 lat i nie ma potrzeby jej wymienic .Trochę się boję bo jestem już po 40 i mam obawy.
KOBIETA, 44 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

Zalecenia według producenta:

"System Mirena zapobiega ciąży (wykazuje działanie antykoncepcyjne) przez 8 lat od założenia. Jeśli pacjentka stosuje system Mirena z tego powodu, to system powinien zostać usunięty lub wymieniony najpóźniej po 8 latach.

System Mirena jest skuteczny przez 5 lat od założenia w leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych (niewiadomego pochodzenia). Jeśli pacjentka stosuje Mirenę z tego powodu, to system powinien zostać usunięty lub wymieniony gdy nadmierne krwawienia miesiączkowe powrócą, lub najpóźniej po 8 latach. Jeżeli pacjentka sobie życzy, to po usunięciu poprzedniego systemu można założyć nowy".

Wkładkę należy wymienić lub usunąć najpóźniej po 8 latach. Jeśli jej zadaniem jest antykoncepcja.

Jeśli ma Pani wątpliwości mimo zapewnień lekarza i producenta,proszę się skontaktować z innym lekarzem lub napisać do producenta wkładki.

Zapraszam do artykułu o wkładkach domacicznych:

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/wkladka-domaciczna%3famp=1

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska