Czy normą jest wydłużenie cyklu miesiączkowego po założeniu wkładki antykoncepcyjnej?

Dwa i pół miesiąca temu miałam założyłam Mirenę. Po 30 dniach, w terminie miesiączki wystąpiło plamienie, które trwało prawie 3 tygodnie. Po 5 tygodniach od założenia była kontrola USG, wkładka podobno leżała idealnie. W tym miesiącu miesiączka w postaci plamienia wystąpiła dopiero po ponad 6 tygodniach, już myślałam, że całkiem zanikła, robiłam nawet test ciążowy (negatywny). Czy prawidłowe jest aż takie wydłużenie cyklu miesiączkowego? Mam 47 lat, czy mogą być to pierwsze oznaki zbliżającej się menopauzy, czy po prostu przy Mirenie tak czasami jest?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wydłużone plamienie mogą być skutkiem ubocznym stosowanej antykoncepcji.

Jeśli krwawienie przedłuża się, należy skonsultować się z ginekologiem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu oraz oceni, czy krwawienie ma na pewno związek z założoną wkładką.

Producent systemu Mirena w ulotce dołączonej do opakowania informuje, że Mirena powinna zmniejszać obfitość krwawień miesiączkowych, a ich nasilenie może być związane z wypadnięciem bądź przemieszczaniem się systemu. Ponadto wśród możliwych działań niepożądanych plamienia są jednym z częściej występujących (mogą występować u 1 na 10 pacjentek).

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moje-objawy-moga-sie-wiazac-z-obecnoscia-wkladki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wskazania-do-ponownego-zalozenia-wkladki-mirena-u-43-latki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-od-10-dni-przy-wkladce-mirena.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.