Czy mutacja powinna się już skończyć?

Dzień dobry, jestem ojcem 14-letniego syna. Syn zaczął dojrzewać w wieku 12 lat. Niby wszystko jest okej, ale niepokoi mnie głos syna. Kiedy mówi jego głos często się zacina. Podobno jest to normalne przy mutacji, ale jego głos już dawno powinien się ustabilizować (Syn zna kilka osób które zaczęły dojrzewać w tym samym wieku i czasie co on). Czy coś jest nie tak? Z tego co wiem syn na na lewym jądrze ma żylaka i może to ma wpływ na jego dojrzewanie. Proszę o odpowiedź.

Szybkość adaptacji związanych z dojrzewaniem podlega różnicom osobniczym. Mutacja może zajść w wieku 12, ale też 18 lat. Nie ma powodu do niepokoju.