Czy na podstawie przedstawionych wyników można odczytać, co się dzieje z moim dwuletnim synkiem?

Bardzo proszę o pomoc, zrobiłam badania mojemu dwuletniemu synkowi. Byłam z nimi u lekarza, pani doktor powiedziała, aby dla świętego spokoju zrobić mu USG węzłów chłonnych, bo ma powiększone na szyjce i pod pachą. Na USG jadę dopiero w czwartek, odchodzę od zmysłów, proszę o pomoc, czy mój synek jest chory, same złe myśli przychodzą mi do głowy. Wyniki Filipa - WBC; 8,5 MCV; 77 RBC; 4,19 MCH; 27 HGB; 11,3 MCHC; 35 HCT; 32,4 RDW; 15 PLT; 284 MPV; 8,4 PCT; 238 PDW; 15,3 WBC flags: G2 DIFF: % LYM; 58,7 H% #LYM; 4,9 H %MON; 6,7 % #MON; 0,5% GRA; 34,6 L% #GRA; 3,1. Chciałam jeszcze dodać, że synek często ma zapalenie jamy ustnej, a dwa miesiące temu miał anginę. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Małgorzata

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przytoczone wyniki badań nie są niepokojące. Obniżony poziom wszystkich parametrów układu czerwonokrwinkowego świadczy o niewielkiej niedokrwistości z niedoboru żelaza. Jak sama nazwa wskazuje, spowodowana jest niewystarczającą podażą żelaza w diecie. Leczenie opiera się na suplementacji tego pierwiastka. Na początku, tym bardziej przy takich wynikach, zalecana jest jedynie modyfikacja diety. Wskazane jest dołączenie do posiłków większej ilości jajek, wątróbki, czerwonego mięsa oraz zielonych warzyw. Warto, by posiłki te były popijane sokiem owocowym zawierającym duże ilości witaminy C, która przyspiesza wchłanianie żelaza.

Pozostałe wyniki mieszczą się w normach. W drugim roku życia mamy obserwowana jest zmiana układu granulocyty-limfocyty i stąd ewentualne odchylenia od zapisanych obok norm.

Najistotniejsze wydaje się być badanie palpacyjne synka, w którym doktor zauważyła powiększone węzły chłonne. Niestety, nie mamy danych na temat ich wielkości, co mogłoby nasunąć nam jakiekolwiek podejrzenia. Myślę jednak, że lekarz woli wykonać profilaktyczne badanie dla uzyskania całkowitej pewności o zdrowiu dziecka. Częste infekcje gardła powodują powiększenie węzłów chłonnych. Węzły chłonne szyjne mają jednak tendencję do przetrwałego powiększenia i zwykle utrzymują się przez wiele miesięcy.

Proszę zatem być dobrej myśli.

Pozdrawiam