Czy z moim dwuletnim synkiem dzieje się coś poważnego?
Witam serdecznie! Bardzo proszę o pomoc, zrobiłam badania mojemu dwuletniemu synkowi. Byłam z nimi u lekarza, pani doktor powiedziała, aby dla świętego spokoju zrobić mu USG węzłów chłonnych, bo ma powiększone na szyjce i pod pachą. Jestem już po USG. Tarczyca o typowej lokalizacji, prawidłowej wielkości, ruchome elastyczna o prawidłowej jednorodnej echogeniczności. Tchawica nie wykazuje zwężeń i przemieszczeń. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone. Ślinianki przyuszne i podżuchwowe zmian nie wykazują. Znaleziono kilka powiększonych do 24 mm węzłów chłonnych podżuchwowych obustronnie oraz kilka węzłów chłonnych szyjnych górnych o średnicy do 16 mm, pojedynczy pachowy po stronie lewej o średnicy 15 mm i kilka karkowych o średnicy do 12 mm. Wyżej wymienione węzły chłonne o budowie odczynowej. Węzły chłonne szyjne dolne okołoobojczykowe i w górnym śródpiersiu dostępne w badaniu USG niepowiększone. Grasica zmian nie wykazuje. Wyniki Filipa - WBC; 8,5 MCV; 77 RBC; 4,19 MCH; 27 HGB; 11,3 MCHC; 35 HCT; 32,4 RDW; 15 PLT; 284 MPV; 8,4 PCT; 238 PDW; 15,3 WBC flags: G2 DIFF: % LYM; 58,7 H% #LYM; 4,9 H %MON; 6,7 % #MON; 0,5% GRA; 34,6 L% #GRA; 3,1. Chciałam jeszcze dodać, że synek często ma zapalenie jamy ustnej, dwa razy miał infekcję uszu, a dwa miesiące temu miał anginę i znowu ma nieświeży oddech po przebudzeniu. Pani doktor go badała i powiedziała, że oskrzela i gardło są czyste. Więc co się dzieje i dlaczego? Proszę o pomoc, moja Pani doktor ma urlop i znowu trzeba czekać, nie wiem, co robić. Jeszcze raz proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu
Podstawowe zasady wzmacniania odporności
Dbanie o odporność dziecka nie polega jedynie na wyposażeniu się w wiedzę, a na obserwacji swojej pociechy. Podstawowe zasady wzmacniania odporności dziecka, zdradza dr n. med. Leszek Szenborn, pediatra.
Witam ponownie!
Tak, jak pisałam Pani poprzednio, wyniki syna ogólnie są dobre. Przytoczony wynik badania USG także nie jest niepokojący. O powiększonych badaniach syna wiedziała Pani wcześniej. Zaobserwowane i dokładnie zmierzone w obrazie USG dały jeszcze jedną istotną wiadomość. Powiększone węzły chłonne syna mają charakter odczynowy inaczej zwany pozapalnym. Potwierdziły się zatem moje poprzednie przypuszczenia, w których pisałam Pani, że częste infekcje okolicy gardła powodują wzrost węzłów chłonnych. Odczynowy charakter węzłów chłonnych nie ma nic wspólnego z procesem nowotworowym.
W obecnej sytuacji może Pani spokojnie poczekać na wizytę u swojego pediatry. Jeżeli jednak wolałaby Pani wcześniej skontaktować się z lekarzem mającym możliwość zbadania dziecka, zawsze może Pani zamówić wizytę u lekarza zastępującego Pani pediatrę. W przychodni zwykle pracuje kilku specjalistów, którzy przyjmują pacjentów innego lekarza podczas jego nieobecności.
Pozdrawiam