Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy na zdjęciu RTG kręgosłupa widoczna jest przepuklina pachwinowa?

Witam! Chirurg stwierdzil u mnie przepukline pachwinowa po badaniu fizykalnym. Dostalam skierowanie na usg kanalu pachwinowego, ale mam je dopiero w pazdzierniku. W miedzyczasie zrobilam rtg kregoslupa ledzwiowego. Moje pytanie jest takie: Czy na zdjeciu rtg kregoslupa ledzwiowego bedzie widoczna przepuklina pachwionowa? Bo widze tam jakies czarne plamy
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Konsekwencje przeszczepu dla dawcy

Oddanie narządu bliskiej osobie to wspaniały gest. Może jednak wiązać się z pewnymi komplikacjami. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje przeszczepu dla dawcy.

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Badanie RTG nie służy do oceny przepuklin. Dodatkowo badanie wykonywane w kierunku oceny kręgosłupa, jest wykonywane odpowiednią wiązką promieni roentgenowskich, co praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek ocenę tkanek miękkich.
Absolutnie to badanie jest bezużyteczne w diagnostyce przepukliny kanału pachwinowego.

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doświadczenie zdobywała w kraju, jak i za granicą.
0
Dr n. med. Wojciech Kawiorski
Dr n. med. Wojciech Kawiorski Chirurg

Szanowna Pani - podstawą rozpoznania przepukliny pachwinowej jest badanie bezpośrednie brzucha (USG jest badaniem pomocniczym). Natomiast, rtg kręgosłupa lub nawet przeglądowe jamy brzusznej NIE JEST w stanie uchwycić i tym bardziej zdiagnozować przepuklinę.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt internetowy: ZnanayLekarz.pl – Tam znajdzie Pani wszystkie informacje kontaktowe.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy