Czy na zdjęciu RTG kręgosłupa widoczna jest przepuklina pachwinowa?

Witam! Chirurg stwierdzil u mnie przepukline pachwinowa po badaniu fizykalnym. Dostalam skierowanie na usg kanalu pachwinowego, ale mam je dopiero w pazdzierniku. W miedzyczasie zrobilam rtg kregoslupa ledzwiowego. Moje pytanie jest takie: Czy na zdjeciu rtg kregoslupa ledzwiowego bedzie widoczna przepuklina pachwionowa? Bo widze tam jakies czarne plamy

Lek. Marta Gryszkiewicz

Badanie RTG nie służy do oceny przepuklin. Dodatkowo badanie wykonywane w kierunku oceny kręgosłupa, jest wykonywane odpowiednią wiązką promieni roentgenowskich, co praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek ocenę tkanek miękkich.
Absolutnie to badanie jest bezużyteczne w diagnostyce przepukliny kanału pachwinowego.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Szanowna Pani - podstawą rozpoznania przepukliny pachwinowej jest badanie bezpośrednie brzucha (USG jest badaniem pomocniczym). Natomiast, rtg kręgosłupa lub nawet przeglądowe jamy brzusznej NIE JEST w stanie uchwycić i tym bardziej zdiagnozować przepuklinę.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt internetowy: ZnanayLekarz.pl – Tam znajdzie Pani wszystkie informacje kontaktowe.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.