Czy na zdjęciu RTG kręgosłupa widoczna jest przepuklina pachwinowa?
Witam! Chirurg stwierdzil u mnie przepukline pachwinowa po badaniu fizykalnym. Dostalam skierowanie na usg kanalu pachwinowego, ale mam je dopiero w pazdzierniku. W miedzyczasie zrobilam rtg kregoslupa ledzwiowego. Moje pytanie jest takie: Czy na zdjeciu rtg kregoslupa ledzwiowego bedzie widoczna przepuklina pachwionowa? Bo widze tam jakies czarne plamy

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Gryszkiewicz
97 poziom zaufania
Badanie RTG nie służy do oceny przepuklin. Dodatkowo badanie wykonywane w kierunku oceny kręgosłupa, jest wykonywane odpowiednią wiązką promieni roentgenowskich, co praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek ocenę tkanek miękkich.
Absolutnie to badanie jest bezużyteczne w diagnostyce przepukliny kanału pachwinowego.
Szanowna Pani - podstawą rozpoznania przepukliny pachwinowej jest badanie bezpośrednie brzucha (USG jest badaniem pomocniczym). Natomiast, rtg kręgosłupa lub nawet przeglądowe jamy brzusznej NIE JEST w stanie uchwycić i tym bardziej zdiagnozować przepuklinę.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt internetowy: ZnanayLekarz.pl – Tam znajdzie Pani wszystkie informacje kontaktowe.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.