Przepuklina pachwinowa u 23-letniej osoby

Witam. Jestem po badaniu usg na którym wykryto przepukline pachwionową (7mm)w "okolicach kiszki". Miesiąc po badaniu udałem sie do chirurga który stwierdził że to zbyt mała wielkość i nie nadaje sie do zabiegu. odesłał mnie ,abym poczekał" aż urośnie. Wykonuje pracę fizyczną oraz na codzień (przed wykryciem) uprawiałem sporty siłowe. Pytanie moje brzmi czy faktycznie muszę jeszcze czekać aż przepuklina się rozwinie? i czy wysilek fizyczny w obecnej sytuacji przyśpieszy/pogorszy rozwój?

Aleksander Ropielewski

Faktycznie tak mała przepuklina nie wymaga leczenia chirurgicznego, którego zysk byłby niekoniecznie większy niż ryzyko związane z zabiegiem. To czy przepuklina się powiększy zależy od wielu czynników. Najpewniej z czasem dojdzie do jej powiększenia się, chociaż nie jest to pewne, nawet przy narażeniu na wysiłki z dużym ciśnieniem w jamie brzusznej.