Dlaczego miewam takie bóle okolicy pachwiny?

Witam, mam problem od 3 miesiecy z bólem/dyskomfortem w okolicy pępka i z prawej strony pępka az do powiększonych wezłów chłonnych w pachwinie. Zaczeło się to od pracy z workami peletu po okolo 15kg, wrzucałem je do kotłowni i pewnym momencie poczułem dyskomfort, wieczorem zauwazylem powiekszone wezly z prawej strony nogi w pachwinie, po okolo 2 dniach zaczeły sie ostre problemy, kłucie ciągniecie w okolicy pepka, szczegolnie podczas pozycji lezacej i oddychania, (jestem szczuply 172cm, 62kg) - problemy ze spaniem, dodatkowo bulgotanie z prawej strony brzucha oraz wzdecia. Po tygodniu jak z kazdym dniem bylo coraz gorzej poszedlem do lekarza rodzinnego, lekarz mnie zbadał pod kątem wyrostka ale okazalo sie że to nie to. Stwierdzil mozliwosc przepukliny brzusznej i dostalem skierowanie do chirurga ogolnego. czekalem 3 tyg na wizyte i poprawialo mi sie, do tego stopnia ze nie czuje tego bolu i klucia ale takie dziwne przyjemno-drażniace uczucie kolo pepka. Chirurg mnie zbadal klinicznie pod katem przepukliny i stwierdzil ze nie widzi tutaj nic co by na nia wskazywalo, ale zalecil zrobienie usg. Poszedlem na usg i chirurg ktory je wykonywal sprawdzil cala prawa strone lacznie z wezlami i pepkiem, stwierdzil ze nie ma oznak przepukliny (badanie na stojaco) Wrocilem do lekarza rodzinnego i ten nakazal badania krwii i moczu, mocz wyszedl ok ale krew w trzech punktach za wysoko leukocyty 12.99 , limfocyty 4,83 oraz monocyty 0,97. Lekarz rodzinny na tej podstawie stwierdzil ze w organizmie jest jakis stan zapalny ale nie wie co to moze byc. Nakazal powtorne zrobienie usg pod kątem przepukliny (nie wiem czemu skoro chirurg mnie doglebnie badal pod tym kątem). Przy kaszlu, napinaniu brzucha smiechu czy kichaniu nic mi nie wychodzi ani nic nie boli. Probowalem na sile sie napinac i prowokowac przepukline. Chirurg zaznaczyl ze przy mojej sylwetce nawet niewielka przepuklina bylaby dobrze widoczna na usg. Zauwazylem tez cos w rodzaju zylki ktora sie pojawia raz na jakis czas ktora idzie od pepka az do wezlow chlonnych w pachwinie, taka wybrzuszona. Poza tym miesnie brzucha mam mocno napiete z prawej strony i mam tez skurcze, zauwazylem ze w pepku w prawej jego scianie jest takie kulminacyjne miejsce ktore sie laczy z miesniem obok z prawej, jest ono twarde i tkliwe. Te dziwne uczucie drazniaco przyjemne wystepuje praktycznie od pepka do pachwiny i dalej powyzej biodra z prawej az zawija sie tak powyzej biodra na plecy. Objawy mi sie pogarszaja przy pracy fizycznej ktore angazuja miesnie brzucha, dostaje wtedy bolesnych skurczy. Co to moze byc?
MĘŻCZYZNA, 29 LAT około miesiąca temu

Szanowny Panie,



Na podstawie opisanego przez Pana przebiegu dolegliwości oraz dotychczasowej diagnostyki można wysunąć kilka możliwych hipotez, jednak dla jednoznacznej diagnozy konieczna będzie dalsza, ukierunkowana diagnostyka – być może także u specjalistów innych niż chirurg ogólny.



Objawy, które Pan opisuje – w tym dyskomfort w okolicy pępka promieniujący do pachwiny, powiększone węzły chłonne, bulgotanie, skurcze, a także wyczuwalne napięcie mięśni brzucha i tkliwość – mogą wskazywać na kilka potencjalnych przyczyn:

1. Przewlekły uraz mięśniowo-powięziowy lub tzw. „sports hernia” (przepuklina sportowa) – nie jest to klasyczna przepuklina, więc może nie być widoczna na USG, szczególnie jeśli nie była wykonywana przy wzmożonym ciśnieniu w jamie brzusznej (np. w czasie próby Valsalvy).



2. Stan zapalny lub infekcja węzłów chłonnych pachwinowych (limfadenopatia) – może być efektem przeciążenia organizmu, mikrourazu, infekcji jelitowej lub układu moczowego, nawet przy nieobecnych objawach ogólnych.

3. Podrażnienie lub ucisk nerwu biodrowo-pachwinowego lub biodrowo-podbrzusznego – co może tłumaczyć nietypowe, drażniąco-przyjemne uczucie oraz promieniowanie od pępka do pachwiny i okolic kręgosłupa.

4. Problemy jelitowe – np. zespół jelita drażliwego (IBS), stan zapalny jelit (np. Crohna) – co mogłoby wyjaśniać objawy gastryczne (bulgotanie, wzdęcia) i podwyższone wskaźniki zapalne we krwi.

5. Mięśniowo-powięziowe zespoły bólowe – często niedoceniane, mogą dawać uczucie napięcia, ból punktowy oraz promieniowanie wzdłuż przebiegu nerwów.



Co można rozważyć dalej:



Konsultację neurologiczną lub ortopedyczną – w celu oceny ewentualnego ucisku nerwu.

Badania obrazowe wyższego rzędu – np. rezonans magnetyczny (MRI) dolnej części brzucha/miednicy.

Konsultację gastrologiczną – by wykluczyć zapalne choroby jelit lub inne przyczyny trzewne.

Ewentualne USG Doppler, jeśli ta „żyłka” to rzeczywiście struktura naczyniowa (żylna lub limfatyczna).

Zalecam również, aby unikał Pan pracy fizycznej obciążającej brzuch do czasu wyjaśnienia przyczyny – dalsze przeciążenie może pogłębić uraz lub nasilić stan zapalny.



Pozdrawiam,

Martyna Dudzińska



0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty