Czy należy przeprowadzać dalsza diagnostykę przy wyniku kalprotektyny 18?

Witam, czy przy wyniku kalprotektyny 18 przy normie do 50, jest sens dalszej diagnostyki? Od roku mam problemy z ukladem pokarmowym, wzdecia, zaburzenia rytmu wyproznien, sluz w stolcu. Gastroskopia OK, morfologia OB OK, badanie kału i moczu OK, USG brzucha OK, badanie kału w kierunku grzybów OK,pasożytów OK.Krew utajona - ujemna. Czy moze to byc zespol jelita drazliwego, zwazywszy na to, ze jestem dość "rozchwiany" emocjonalnie i leczyłem się w przeszłości na nerwicę? pozdrawiam, mężczyzna, 20 lat

Witam serdecznie,
być może nadal powinien Pan kontynuowa.ć psychoterapię i uspokoić swoje emocje.Nerwica ma bowiem to,do siebie,że daje różne objawy ze strony ciała,zamiast uzewnętrzniać emocje i dlatego tacy ludzie robią wrażenie opanowanych emocjonalnie.Cały bowiem proces wewnętrz\nej walki odbywa się poprzez zaburzenia zdrowia fizycznego.To oczywiście propozycja psychoterapeutyczna,ale wybór pozostawiam Panu.

Choroby zapalne jelit w zasadzie wykluczone. Można jeszcze dla pewności wykluczyć celiakię. I na tym etapie można w Pana wieku podjąć próbę objawowego leczenia jelita drażliwego.