Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy należy stosować profilaktycznie chemię, naświetlanie lub inne formy leczenia?

Lat 51, guz w środkowej części nerki prawej (w miejscu wejścia żyły i tętnicy do nerki) - lita zmiana 23x21 mm. Wykonano nephrektomię lędźwiową - usunięto całą nerkę prawą. Wynik badania Histopatologicznego: Materiał: 1/nerka prawa, 2/fragment nerki prawej Rozpoznanie Kliniczne: Tu renis dex. Rozpoznanie histopatologiczne: Mikroskopowo: I. Nerka o wymiarach 11x6x4 cm. W dolnej środkowej części nerki guz o średnicy 1,5 cm żółty Mikroskopowo: I. Rak jasnokomórkowy nerki prawej (G2 wg Fuhrman, pT1A ). Nowotwór ograniczony do miąższu nerki. Moczowód i naczynia wnęki wolne od zmian nowotworowych. II. Fragment nerki wolny od zmian nowotworowych. Czy przy poniższych wynikach badania histopatologicznego należy stosować "profilaktycznie" chemię, naświetlanie lub inne formy leczenia?
ponad rok temu

Leki nowej generacji na raka nerki

Rak nerki stanowi kilka procent wszystkich przypadków nowotworów złośliwych. Częściej wykrywany jest u mężczyzn. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie? Dowiedz się o lekach na raka nerki.

Witam serdecznie!
Podstawową i najważniejszą metodą leczenia raka nerki jest zabieg operacyjny. Jego zakres zależy od zaawansowania procesu nowotworowego, choć najczęściej wykonywana jest nefrektomia radykalna.
Chemioterapia konwencjonalna jest nieskuteczna w raku jasnokomórkowym nerki, jest nieskuteczna. Radioterapia stosowana jest jedynie w niektórych ośrodkach jako uzupełnienie zabiegu operacyjnego jedynie w sytuacji, gdy nowotwór wychodzi poza torebkę nerki (T3).

Ostatnio coraz częściej stosowany jest Sunitinib, lek z grupy inhibitorów kinazy tyrozynowej. Ze względu na wysoki koszt leczenia nie jest on nadal powszechnie dostępny.

Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy