Czy nasze obawy związane z ciążą mają podstawy?

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc i zrozumienie.  Moja dziewczyna ostatni raz dostała okresu 5.05, a 1.06 miała mieć kolejny Ale na razie go nie ma. W dni nieplodne, w nocy z soboty na niedzielę (30.05/31.05) ocieraliśmy się Troszkę o siebie. Nie doszło do wytrysku, nie doszło do penetracji. Jedynie seks oralny i próba seksu analnego. Z dziewczyną jeszcze nie wspolzylismy. Jest dziewicą, jedynie co wcześniej robiliśmy to zabawy palcami, ale od dłuższego czasu tego nie robimy. Czy istnieje możliwość ciąży? Bardzo się martimy. Okresu brak

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli nie było penetracji ani wytrysku w drogach rodnych partnerki, to nie widzę możliwości jakiegokolwiek ryzyka zajścia w ciążę. Seks oralny, analny i petting nie niosą ze sobą takiego ryzyka pod warunkiem, że zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa. Natomiast brak menstruacji może mieć naprawdę wiele przyczyn, a ciąża jest tylko jedną z nich – zaś w Państwa przypadku wykluczoną.

Proszę pamiętać, że prawidłowy cykl menstruacyjny trwa 21-36 dni, więc wszelkie opóźnienia w tym zakresie mogą być naturalne. O cyklu i jego fazach można przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-cykl-menstruacyjny.

U młodych kobiet, zwłaszcza jeśli miesiączkują stosunkowo niedługo cykl miesiączkowy może być nieuregulowany. Inne potencjalne przyczyny to stres i zaburzenie równowagi hormonalnej z niego wynikające, zbyt duży wysiłek fizyczny, zmiana diety, zmiana klimatu itd. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu. Jeżeli okres nie pojawi się w najbliższych dniach, warto na wszelki wypadek wykonać test ciążowy, a następnie udać do ginekologa. Niestety, należy brać pod uwagę również patologiczne zmiany w organizmie mogące być przyczyną zaburzeń miesiączkowania – np. stany zapalne pochwy, PCOS, zaburzenia endokrynne wynikające z chorób tarczycy i wiele innych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.