Czy nerwica ma związek z arytmią serca?

Witam. 7 lat temu po śmierci ojca lekarze zdiagnozowali u mnie nerwice. Przez 5 lat przyjmowałem lek Asertin, obecnie już to nie zażywam gdyż lekarz psychiatra stwierdził ze już nie ma takiej potrzeby bo świetnie sobie radzę. Mój problem polega na tym ze co jakiś czas mam taki dziwne napady duszności. Tak jakby zatkanie oddechu, nie wiem jak to opisać. Tak jakby ktoś mi palcem na sekundę przycisnął dołek w szyi. Po sekundzie wszystko wraca do normy tyle ze serce wali jak oszalałe i czuje gule w gardle oraz lek i silny niepokój. Potrafi to wystąpić nawet kiery jestem zrelaksowany. Ostatnio ekg robiłem 3 lata temu. 2 miesiące temu miałem robione tylko badania do pracy oraz poziom cukru i wszystko było w normie. Czy takie chwilowe zatkanie oddechu jest spowodowane nerwica czy raczej powinienem robić jakieś dodatkowe badania? Taki stan występuje u mnie już od kilku lat , raz czesciej a raz zadziej. Dodam jeszcze ze pół roku temu zdiagnozowano u mnie po badaniu gastroskopii przepuklinę rozwoju przełykowego. Czy może to być objaw arytmii serca bądź innego schorzenia poza nerwica? Dziękuje z góry i pozdrawiam.

Witam Pana,

nie zaszkodzi konsultacja pulmonologiczna, spirometria, w celu diagnostycznym oraz kardiologiczna - szczegółowa diagnostyka.
Taki symptom- duszność może być na tle emocjonalnym.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś