Czy niewygodne obuwie wpływa na żylaki?

czy niewygodne obuwie, zle dobrane buty wpływają na żylaki? i czy jesli mam zylaki to powinnam ograniczyc sie do butow płaskich? prosze o odp.

Niewygodne obuwie może wpływać na mechanikę chodu i działanie tłoczni mięśniowej pani nóg, co może mieć znaczenie dla powstawania i ewolucji żylaków kończyn dolnych.

Głównie niekorzystny wpływ na żylaki kończyn dolnych ma obuwie obcisłe i oczywiście obuwie na wysokim obcasie. Trzeba nosić w przypadku żylaków kończyn dolnych jak i w celach ich profilaktyki rzeczywiście buty na płaskiej podeszwie.