Jakie obuwie nosić przy grzybicy?

Dzień dobry, Jakie obuwie nosić podczas leczenia grzybicy? Tzn jeszcze stare, czy już nowe? Chodzi mi o to, czy w trakcie leczenia należy już mieć nowe buty, które nie są zainfekowane grzybem, czy to jeszcze za wcześnie?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie ma potrzeby zmiany obuwia, szczególnie jeśli jest Pani posiadaczką skórzanych butów – wystarczy je dobrze zdezynfekować po każdym użyciu. W tym celu należy zakupić specjalne preparaty do dezynfekcji butów. Można je zakupić w wielu drogeriach czy aptekach. Istnieją też domowe sposoby na skuteczne oczyszczenie obuwia, np. przetarcie wnętrza buta spirytusem, wysypanie sody oczyszczonej na kilka godzin (potem należy dobrze oczyścić wnętrze buta z sody), włożyć na dobę watę nasączoną formaliną. Proszę jednak pozbyć się starych wkładek i zakupić nowe – najlepiej takie o właściwościach antygrzybiczych oraz antybakteryjnych. Należy też zdezynfekować wszystkie buty, jakie Pani posiada, nawet jeśli było noszone dawno temu – nie ma bowiem pewności, kiedy choroba zaczęła się rozwijać na stopach. Należałoby też zdezynfekować obuwie wszystkich domowników.

Jeśli jednak chodziła Pani ostatnio w butach z tworzywa sztucznego, które na dodatek nie były zbyt wygodne, to proszę się nie zastanawiać i je wyrzucić – ciasne bądź za duże obuwie, o cienkiej podeszwie sprzyja rozwojowi grzybicy. Należałoby również pozbyć się klapek basenowych, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że właśnie tam Pani zaraziła się grzybicą.

Więcej informacji o pielęgnacji stóp w czasie grzybicy może Pani znaleźć w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-stop

https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-chronic-stopy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.