Jakie obuwie nosić przy grzybicy?

Dzień dobry, Jakie obuwie nosić podczas leczenia grzybicy? Tzn jeszcze stare, czy już nowe? Chodzi mi o to, czy w trakcie leczenia należy już mieć nowe buty, które nie są zainfekowane grzybem, czy to jeszcze za wcześnie?
KOBIETA, 35 LAT 2 miesiące temu

Profilaktyka grzybicy

Grzybica to powszechna choroba. Atakuje różne części ciała. Jak można jej zapobiec? Na ten temat wypowiada się ekspert - lek. medycyny estetycznej Agnieszka Bańka-Wrona.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Nie ma potrzeby zmiany obuwia, szczególnie jeśli jest Pani posiadaczką skórzanych butów – wystarczy je dobrze zdezynfekować po każdym użyciu. W tym celu należy zakupić specjalne preparaty do dezynfekcji butów. Można je zakupić w wielu drogeriach czy aptekach. Istnieją też domowe sposoby na skuteczne oczyszczenie obuwia, np. przetarcie wnętrza buta spirytusem, wysypanie sody oczyszczonej na kilka godzin (potem należy dobrze oczyścić wnętrze buta z sody), włożyć na dobę watę nasączoną formaliną. Proszę jednak pozbyć się starych wkładek i zakupić nowe – najlepiej takie o właściwościach antygrzybiczych oraz antybakteryjnych. Należy też zdezynfekować wszystkie buty, jakie Pani posiada, nawet jeśli było noszone dawno temu – nie ma bowiem pewności, kiedy choroba zaczęła się rozwijać na stopach. Należałoby też zdezynfekować obuwie wszystkich domowników.

Jeśli jednak chodziła Pani ostatnio w butach z tworzywa sztucznego, które na dodatek nie były zbyt wygodne, to proszę się nie zastanawiać i je wyrzucić – ciasne bądź za duże obuwie, o cienkiej podeszwie sprzyja rozwojowi grzybicy. Należałoby również pozbyć się klapek basenowych, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że właśnie tam Pani zaraziła się grzybicą.

Więcej informacji o pielęgnacji stóp w czasie grzybicy może Pani znaleźć w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-stop

https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-chronic-stopy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty