Czy noszenie soczewek kontaktowych może zwiększać ryzyko jaskry?

Czy noszenie soczewek kontaktowych moze zwiekszac ryzyko jaskry? na forach internetowych spotkalam sie z takim stwierdzeniem. Mam 18 lat, wade wzroku kolejno -5 oraz -2,75 i astygmatyzm.

Nie ma badań potwierdzających .Natomiast jeżeli ktoś ma zwyżki ciśnienia Tp to ucisk brzegu soczewki na kąt przesącza wydaje się być logicznym następstwem.Czyli jak mam pacjenta z nieprawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym to nie zalecam mu soczewek kontaktowych. Pozdrawiam