Czy przy podwyższonym ciśnieniu w oku nie można nosić soczewek kontaktowych?

Witam! Byłam u dwóch lekarzy. Jeden powiedział, że cierpię na podwyższone ciśnienie (po serii wielu badań). Że soczewki mogę nosić, ale nie przez cały czas. Następny zdiagnozował jaskrę, ale bez żadnych uszkodzeń wzroku (na podstawie wyników tych samych, wcześniejszych badań), szkła kontaktowe wykluczył zaś, twierdząc, że to największe zło. Zastanawiam się więc, jak jest naprawdę. Myślę, że taka niechęć do soczewek może być wynikiem jakichś osobistych uprzedzeń, być może dotyczących tego, że żyjemy teraz w innych czasach... Tak więc, chciałabym zapytać, w jaki sposób szkła kontaktowe wpływają na chorobę?

KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Wzrost ciśnienia śródgałkowego a jaskra

Czym jest ciśnienie śródgałkowe? Jakie to ma wpływ na funkcjonowanie organizmu? I wreszcie co sprawia, że ciśnienie rośnie? Obejrzyj nasz film i dowiedz się więcej na ten temat.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Jaskra jest jednym z głównych przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Jednym z głównych objawów jaskry jest zwiększone ciśnienie śródgałkowe, które można jeszcze zwiększyć, nosząc soczewki kontaktowe.

Soczewka to ciało obce w oku, które może podrażniać, poza tym niesie ze sobą możliwość powikłań w przypadku niewłaściwej pielęgnacji. Powikłania mogą sięgać od zwykłego zapalenia, po nawet utratę wzroku. Już sama w sobie jaskra niesie duże prawdopodobieństwo uszkodzenia wzroku.

Rzeczywiście są okuliści, którzy przy mało zaawansowanej jaskrze, przy prawidłowej i regularnej diagnostyce, mogą pozwolić na krótkoczasowe noszenie soczewek, ale to niesie ze sobą ryzyko i zawsze trzeba o tym pamiętać, dlatego w ogólnoprzyjętym postępowaniu nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych w jaskrze.

Lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty