Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy obserwować, czy usunąć guzek w piersi?

Witam serdecznie. Wykonałam ostatnio USG i lekarz kazał mi spokojnie obserwować zmiany, jakie mam w piersi. Czy mam się z tym zgadzać? Co mam robić? OTO MÓJ OPIS Z USG. W prawej piersi na godzinie 9 obecna jest lita, owalna zmiana o gładkich zarysach, o wym. 9 mm x 6 mm x 7 mm,  stabilnej wielkości od 2009 roku. W badaniach PDUS - bez widocznych naczyń ( BIRADS 3) - wykazuje cechy zmiany łagodnej, do obserwacji za 6 miesięcy.

KOBIETA ponad rok temu

Skuteczność terapii celowanych

Terapie celowane wykorzystywane są do leczenia raka piersi. Czy rzeczywiście są one skuteczne? Kto może z nich korzystać? Na ten temat wypowiada się dr Joanna Jagiełło-Gruszfeld.

Witam serdecznie!

Decyzję o postępowaniu w danym przypadku podejmuje lekarz prowadzący, który Panią zna. Za istotne czynniki uważa się - wiek, oraz wywiad rodzinny - czy w rodzinie były przypadki zachorowania na raka piersi.

Z tego, co Pani pisze, zmiana w obrazie ultrasonograficznym ma charakter łagodny oraz jej obraz nie uległ zmianie od ostatniego badania. Gdyby była Pani po 40 roku życia oraz w rodzinie były przypadki zachorowania na raka piersi, wskazane byłoby wykonanie biopsji cienkoigłowej celem cytologicznej oceny guza.

W pozostałych przypadkach kontrola za 6 miesiecy jest prawidłowym postępowaniem.

Pozrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy