Czy obustronna hipoplazja tętnic kręgowych może mieć wpływ na zanik nerwu wzrokowego?

Czy obustronna hipoplazja tętnic kręgowych (szerokość nie przekracza 1,5mm) może mieć wpływ na zanik nerwu wzrokowego (c/d obu oczu ponad 0,8 przy niskim ciśnieniu w gałce ocznej)?

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne jest rozszerzenie diagnostyki, aby móc określić ewentualną przyczynę. Proszę koniecznie udać się do lekarza prowadzącego diagnostykę.

Hipoplazja tętnic kręgowych oznacza, że są one słabo rozwinięte.
Mózg unaczyniony jest przez 4 tętnice tworzące koło tętnicze Wilisa, co oznacza, że w przypadku braku przepływu przez którąś z tętnic krew dopływa przez pozostałe. Zaburzenia krążenia i zmniejszony dopływ krwi mogą spowodować obszar niedokrwienia tkanki mózgowej, który objawia się zaburzeniami widzenia; np. o charakterze niedowidzenia połowiczego. Ten rodzaj zaburzeń nie ma nic wspólnego z zanikiem nerwów wzrokowych.