Czy oczyszczanie manualne boli?

Witam czy oczyszczanie manualne boli i są po nim jakieś efekty i jak długo się utrzymują?

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Oczyszczanie manualne, przeprowadzone prawidłowo nie powinno przynosić bólu, ponieważ skóra przed właściwym oczyszczaniem powinna zostać przygotowana peelingiem (enzymatycznym, drobnoziarnistym lub kawitacyjnym - w przypadku kawitacji należy wykluczyć przeciwwskazania) oraz maską w połączeniu z kuracją wapozonem (parą wodną), co ma na celu rozpulchnienie i rozluźnienie skóry ułatwiające następnie ewakuację zmian trądzikowych. Oczywiście, ucisk pewnych partii skóry (grzbietu i skrzydełek nosa, okolicy pod oczami, okolic ust) może być bolesny mimo odpowiedniego przygotowania, jednak jest to ściśle związane z progiem bólu pacjenta.
Efekty zabiegu są natychmiastowe, jeśli brać pod uwagę ilość zmian trądzikowych, ale należy pamiętać, że nie każdą zmianę można usunąć i nie każdy trądzik można leczyć tą procedurą. Właściwie dobrane elementy zabiegu i rodzaj maski pomogą zdezynfekować skórę, złagodzić zaczerwienienie po zabiegu, wpłynąć na wydzielanie łoju skórnego (sebum) oraz nawilżyć skórę jednocześnie jej nie obciążając.
Trudno określić czas, przez jaki będzie Pani obserwować efekty zabiegu - są one uzależnione od stopnia nasilenia zmian, czasu trwania trądziku, pielęgnacji domowej i czasem diety. Pozdrawiam